Ostrokrzew wyróżniają zimozielone liście i owoce o pięknej karolowej barwie. Nic dziwnego, że cięte gałęzie wykorzystywane są w różnego rodzaju dekoracjach. Ten rodzaj krzewu nie tylko pięknie wygląda w ogrodzie, ale może też pomóc udekorować balkon, dom czy mieszkanie. Zacznijmy jednaj od pielęgnacji tego okazu w glebie.

Ostrokrzew kolczasty Ilex aquifolium, jako jedyne w Europie wiecznie zielone drzewo liściaste, był już doceniany przez naszych przodków. W tradycji ludowej uchodzi za symbol miłości i życia wiecznego. Ciernie kojarzą się niektórym z koroną cierniową Chrystusa, a czerwone owoce z kroplami jego krwi. 

Cechą charakterystyczną ostrokrzewu są skórzaste, mocno powcinane, błyszczące liście. Od maja do lipca krzewy są ozdobione białymi kwiatami, następnie błyszczącymi czerwonymi jagodopodobnymi owocami, za którymi przepadają ptaki. Ostrokrzew kolczasty ma stożkowaty pokrój i może dorastać do 12 m, większość jego odmian jest jednak niższa.

W warunkach naturalnych ostrokrzew raczej nie rośnie ani w miejscach słonecznych, ani nieosłoniętych od wiatru. Podobne warunki preferuje także w ogrodzie. Idealne jest próchniczne, ubogie w wapń podłoże.

Rośliny sadzi się od końca września do początku maja. Aby zawiązały się owoce, należy łączyć w nasadzeniu sadzonki męskie i żeńskie.

Nowo posadzone rośliny warto zabezpieczyć na zimę wyściółką, np. ze świerkowych gałązek. Ostrokrzew bardzo dobrze znosi cięcie o każdej porze roku, optymalnym terminem jest jednak koniec lutego. 

Ostrokrzew Meservy osiąga od 50 do 300 cm, ostrokrzew drobnolistny od 200 do 250 cm. Krzewy mogą być wykorzystywane w nasadzeniach grupowych i soliterowych. Doskonale nadają się na żywopłoty swobodnie rosnące bądź formowane.

Czerwone owoce (także liście i pędy) ostrokrzewu są trujące, dlatego dzieci nie powinny mieć do nich dostępu.

kategoria:  krzewy

stanowisko:   półcień, cień

wysokość:  1 - 4 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona, żółto-zielona, biało-zielona

barwa kwiatów:  biała

pokrój: krzaczasty

okres kwitnienia: maj-czerwiec

wysiew: wiosna (po 2 latach stratyfikacji)

rozmnażanie: sadzonki półzdrewniałe, siew, szczepienie

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  rabaty, żywopłoty, balkony, kwiaty cięte, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie