Aster krzewiasty (Symphyotrichum dumosus, Aster dumosus) jest byliną należącą do odrębnego rodzaju Symphyotrichum, Łatwe uprawie, zwarte i gęste astry przede wszystkim doskonale sprawdzają się jako obwódki. W towarzystwie gatunków o ozdobnych liściach np. szałwii ozdobnej, rozchodników, czy ozdobnych traw tworzą także kolorowe, barwne kompozycje.

Aster krzaczasty – jak wygląda?

Aster krzaczasty za sprawą gęsto ułożonych, wzniesionych pędów, przybiera gęsty, kulisty pokrój. Lekko zdrewniałe pędy porośnięte są lancetowatymi, ciemnozielonymi liśćmi, o lekko chropowatej powierzchni. Krzew w zależności od odmiany może osiągać 50-90 cm wysokości. Koszyczkowate kwiatostany rozwijają się na szczytach pędów, oblepiając wręcz całą roślinę. Średnica kwiatów waha się od 2 do 9 cm. Środek jest żółty, a płatki mogą być żółte, białe, różowe, liliowe lub czerwone. Kwiaty pojawiają się w sierpniu i utrzymują przez cały wrzesień i październik.

Aster krzaczasty: stanowisko

Astry najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i zacisznych. Preferują gleby luźne i dobrze zdrenowana, lekko wilgotne, o odczynie zbliżonym do zasadowego. Nie mają szczególnych wymagań pokarmowych, więc poradzą sobie nawet na niezbyt zasobnych glebach.

Jak uprawiać astry krzaczaste?

Astry możemy rozmnożyć na klika sposobów, nie nastręcza to żadnych trudności. Najczęściej rozmnażamy rośliny przez podział – od kwietnia do czerwca oraz przez sadzonki pędowe wierzchołkowe pobierane od kwietnia do mają.

Sadzonki wysadzamy na miejsce stałe w terminie wiosennym (III-V) lub jesiennym (IX-XI). W zależności od odmiany, rośliny wysokie sadzimy w rozstawie 80x80 cm, średnie 50x50 cm, a karłowe w rozstawie 20x20 cm. Odpowiednia rozstawa jest ważna w uprawie astra. Często jest porażany przez choroby grzybowe, które rozwijają się w warunkach wysokiej wilgotności i nadmiernego zagęszczenia roślin.

Aster krzaczasty – pielęgnacja, podlewanie i nawożenie

Astry krzaczaste preferują gleby przepuszczalne i lekko wilgotne, jednak dobrze radzą sobie krótkotrwałym brakiem wody. Wystarczy polewać je nie częściej niż raz w tygodniu. Przy deszczowej pogodzie możemy ograniczyć podlewanie do 2-3 razy w miesiącu. Niedobory wody objawiają się zrzucaniem dolnych liści. Unikamy moczenia liście, żeby nie narażać roślin na choroby o podłożu grzybiczym.

Nie możemy też zapomnieć o nawożeniu astrów. Optymalny termin zasilenia roślin przypada na zawiązywanie się pąków kwiatowych. Jeszcze zanim się otworzą nawozimy astry siarczanem potasu, saletrą amonową i superfosfatem w stosunku 1: 2: 3.

 Aster krzaczasty może rosnąć na jednym stanowisku 2-3 lata, po czym zaczyna tracić atrakcyjny wygląd. Należy go wtedy odmłodzić. W tym celu delikatnie wykopujemy całą kępę w terminie od kwietnia do czerwca) i dzielimy na kilka części. Każda powinna mieć przynajmniej 2 pąki. Tak pozyskane sadzonki możemy od razu sadzić na miejsce stałe.

Aster krzaczasty – zimowanie

Po przekwitnięciu należy ściąć pędy astra przy samej ziemi i obsypać roślinę torfem i kompostem. Gatunek ten jest wystarczająco mrozoodporny, żeby wytrzymywać nasze zimy.  W rejonach o ostrzejszych zimach warto dodatkowo osłonić rośliny stroiszem lub grubą warstwą suchych liści.