Choinka to świąteczne drzewko, które najpiękniej wygląda i pachnie prosto z leśnej szkółki. Choinki cięte coraz rzadziej pojawiają się w naszych domach - popularność zyskują choinki w doniczkach oraz... wypożyczone. Poniżej porady, jak ubrać choinkę i pielęgnować to drzewko, aby cieszyć się jego walorami dłużej. 

Jak ubrać choinkę?

Dekoracje zdobiące choinkę na święta są różnorodne i niezwykle misternie wykonane. W zależności czy chcesz ubrać sztuczne czy żywe drzewko, należy przemyśleć przede wszystkim wagę świecidełek. Do naturalnego świerku, jodły czy daglezji sprawdzą się ozdoby z papieru, lekkie bombki szklane lub plastikowe.

Ozdoby z papieru

Mogą to być gwiazdki wykonane z szablonowego papieru, krepiny lub innego zwiewnego tworzywa. Wystarczy dodać do nich kawałki folii aluminiowej, aby odbijały światło dzienne lub te z lampek choinkowych.

Bombki szklane lub plastikowe

Co roku trendy kolorów, wzorów i kształtów bombek są wybierane przez największe domy mody na całym świecie. W pogoni za najpiękniejszymi okazami pamiętaj, aby wybierać te, dopasowane do twojego gustu oraz wystroju wnętrza. W wielu minimalistycznych pomieszczeniach królują te z monokolorem. Bogato zdobione z klasyczna kombinacją czerwonego, zielonego i złotego to motyw przewodni przez dziesięciolecia.

Łańcuchy i koraliki choinkowe

Grube i puszyste łańcuchy i owijki to nieodłączny element ozdób choinkowych. Możesz wybrać te z tworzywa sztucznego lub wykonać z papieru w formie sklejanych krążków. Włącz do przygotowań dziecko, które będzie mogło pochwalić się własnoręcznie wykonanym dziełem. Jeżeli należysz do grupy osób ograniczających użycie plastiku, wybierz opcję biodegradowalną i jednocześnie pachnącą aromatycznymi przyprawami. Sczep lub nawlecz na nitkę kawałki suszonych pomarańczy, cytryn oraz korę cynamonu czy gwiazdki anyżowe i rozłóż równomiernie na wybranym drzewku. Najbarwniejszą opcją będą łańcuchy LED, uzupełniające każda dekorację.

Choinka – co ile podlewać?

Decydując się na żywy okaz, należy pamiętać o prawidłowym podlewaniu. Drzewko znajdujące się w przestronnej podstawce wymaga codziennego podlewania. Wystarczy zwykła kranówka lub przefiltrowana woda. Nie używaj dodatkowych wzbogacaczy w postaci aspiryny lub cukru. Temperatura wody nie ma większego znaczenia, natomiast powietrza już tak.

Szykując miejsce na choinkę bożonarodzeniową warto, aby było z dala od grzejników i kaloryfera. Przyspieszają wysychanie drzewka, co prowadzi do szybszego obumierania igieł i gałęzi. Jeżeli mimo wszystko planujesz postawić choinkę w jego pobliżu, zapewnij jej odpowiednie nawodnienie – częstsze niż w przypadku innego miejsca. Pielęgnowana prawidłowo potrafi wytrzymać do około 7-8 tygodni.

Choinka co ile podlewać

Choinka – gdzie wyrzucić?

Po zakończonych świętach Bożego Narodzenia lub tuż po 6 stycznia, sztuczne choinki są pakowane do worków na kolejne sezony. Naturalne drzewka pozbawione korzeni są najczęściej wyrzucane do osiedlowych koszy na śmieci. W dobie segregowania odpadków należy odpowiednio ją zapakować, aby wywóz śmieci mógł ją wywieźć.

Gałązki oderwij od podstawy. Trzon podziel na mniejsze części, jeżeli to możliwe. Przełóż do worka na odpady bio lub wsyp bezpośrednio do odpowiedniego pojemnika oznaczonego BIO. W całości choinka nie będzie zaliczana do odpadów bio i wywożona przez służby sprzątające.

Materiał na kompost

Gałązki oraz igły świerku, jodły czy daglezji będą świetnym materiałem do wypełnienia ogrodowego kompostownika. Odseparuj igły, a gałęzie potnij na mniejsze kawałki. Ułóż naprzemiennie w kontenerze. Te materiały mają dość niskie pH – z tego względu dodaj do całości obierki z warzyw, aby zakwasić kompostownik w oczekiwaniu na zielone części, takie jak np. trawa.

Czy choinka z doniczki się przyjmie?

Planując przesadzenie choinki po zakończonych świętach, warto przemyśleć wstępne przygotowanie podłoża do zakopania drzewka. Wybierz odpowiednie miejsce w ogrodzie i późną jesienią, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, wykop odpowiednio głęboką dziurę i odstaw żyzną ziemię.

Wybierając drzewko upewnij się, że jego korzenie zostały wystarczająco zabezpieczone za pomocą grubego worka jutowego lub innej tkaniny. Bulwa z korzeniami powinna być w nienaruszonym stanie – w przeciwnym razie jej ukorzenienie staje pod wielkim znakiem zapytania.

czy choinka się przyjmie

Wstępnie wynieś drzewko w donicy na balkon, gdzie może pozostać od tygodnia do dwóch. W ten sposób „przyzwyczai się” stopniowo do warunków panujących na zewnątrz. Po tym czasie przetransportuj na działkę i zdejmij worek. Wsadź do wcześniej wykopanej dziury i wypełnij ziemią. Pokryj miejsce mchem oraz gałęziami iglaków lub samymi igłami. Dopiero na wiosnę zajmij się użyźnieniem gleby.