Więcej o roślinie poniżej:

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)

kategoria:  bulwiaste

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  10-30 cm

mrozoodporność:  do -25°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta,

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  różowa, fioletowa, biała

pokrój: wzniesiony, kępiasty

okres kwitnienia:  wrzesień-październik

wysiew: wiosna (niezalecane)

rozmnażanie: bulwki przybyszowe, siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, balkony, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Ta filigranowa roślina jest zadomowiona na wilgotnych łąkach, a swym zasięgiem obejmuje większość krajów Europy. Tradycja ogrodowej uprawy zimowita jesiennego sięga końca XVI wieku. Bladoróżowe kwiaty pojawiają się pod koniec lata, a liście dopiero na wiosnę. Uwaga, cała roślina (także nasiona i bulwy) jest silnie trująca. Dawką śmiertelną dla dorosłego człowieka jest już 5 g nasion.  

Z owalnej bulwy szerokości ok. 4 cm wybijają jesienią różowe (do purpurowo-fioletowych) kielichy kwiatowe, które są zebrane na białawych rurkowatych łodygach. Dopiero wiosną zawiązują się mocne, 25-30-centymetrowe liście o lancetowatej formie.    

Zimowity jesienne preferują przede wszystkim stanowiska słoneczne do półcienistych, ale pamiętajmy o tym, aby miejsce uprawy było ciepłe i osłonięte od wiatru. Rośliny najlepiej rozwijają się w żyznym, świeżym podłożu. Tolerują gleby lekko wilgotne. 

Bulwy sadzimy do podłoża w sierpniu na głębokość 10-15 cm. Zimowity rozmnaża się wczesnym latem, gdy liście są zwiędłe. W celu rozmnożenia roślin bulwy wykopujemy, a następnie ostrożnie oddzielamy od rośliny matecznej bulwy przybyszowe.

Rośliny są łatwe w pielęgnacji, o ile zapewni się im dobre warunki rozwoju. Od samego początku powinno się je uprawiać na docelowym stanowisku.   

Zimowity mogą być uprawiane w nasadzeniach z bylinami, ozdobnymi trawami, jak również niskimi krzewami. Warto pamiętać, że doskonale sprawdzają się również w roli obwódek na brzegach rabatek.

Jeśli kilka cebulek pozostawimy jesienią na parapecie, po pewnym czasie wydadzą one bez żadnej pielęgnacji kwiaty.