Więcej o roślinie poniżej:

Bazylia (Ocimum basilicum)

kategoria:  zioła

stanowisko:   słońce

wysokość:  do 0,5 m

mrozoodporność:  do 0°C

odczyn gleby:  lekko kwaśny, obojętny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, fioletowa

barwa kwiatów:  biała, różowa, zielonkawa

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: lipiec-sierpień

wysiew: wiosna

rozmnażanie: siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  balkony, roślina jadalna, tarasy, rabata ziołowa

tempo wzrostu:   szybkie

Ojczyzną bazylii jest tropikalna strefa Azji. Stamtąd przywędrowała najpierw do południowej Europy, a później do Polski. We Francji nazywa się ją królewskim zielem.

W zależności od odmiany bazylia może osiągać od 15 do 60 cm wysokości. Od lipca do września rośliny wydają na wierzchołkach pędów drobne kwiaty w kolorach białym do różowego. Jajowate liście są u większości odmian lekko wybrzuszone. Drobne liście i zwarty pokrój ma m. in. ‘Balkonstar’. Liście w kolorze czerwonym tworzy ‘Dark Opal’. Ścinanie wierzchołków pędowych wzmaga krzewienie.

Bazylia lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Podłoże powinno być próchniczne i przepuszczalne. Uprawy należy regularnie nawadniać.

Do kuwet na uprawę mieszkaniową nasiona wysiewamy pod koniec marca, przysypując je cienką warstwą ziemi. Po pikowaniu siewki uprawiamy jeszcze do końca maja, następnie wysadzamy do gruntu z zachowaniem 25-centymetrowych odstępów między roślinami.

Bazylia jest wykorzystywana zarówno do celów przyprawowych, jak i leczniczych. W kuchni używa się świeżych lub suszonych liści lub całego ziela.  Bazylia nadaje się wyśmienicie do doprawiania sałatek, zwłaszcza na bazie pomidora, a także mięs. Starsze liście są ostrzejsze w smaku.

W ziołolecznictwie stosuje się ją m.in. na poprawę trawienia, a także przeciwskurczowo. Przypisuje się jej także właściwości przeciwdepresyjne. W wielu domach bazylię uprawia się w celach ozdobnych.

Bazylię suszymy w ciemnym, przewiewnym miejscu. Świeże liście można zamrozić w kostkach lodu.