Więcej o roślinie poniżej:

Szafirek armeński Muscari armeniacum

kategoria:  cebulowe

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  10-25 cm

mrozoodporność:  do -30°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, próchnicza

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  niebieska, biała, fioletowa, żółta

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: marzec-kwiecień

wysiew: lato, jesień

rozmnażanie: cebulki przybyszowe, siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, balkony, kwiaty cięte, tarasy

tempo wzrostu:  szybkie

W Europie oraz Azji Mniejszej występuje 50 gatunków szafirka. W uprawie ogrodowej (w naszej części Europy) spotykane są przeważnie odmiany szafirka armeńskiego wyróżniające się kwiatami w niebieskich i fioletowych odcieniach. Biało kwitnąca odmiana ‘Album’ wywodzi się od szafirka drobnokwiatowego M. botryoides. 

Odmiany szafirka armeńskiego osią-gają wysokość od 10 do 20 centymetrów. Cebulki mają owalny kształt, z każdej wyrasta do 5 trawopodobnych liści i kilka łodyg, na których rozwijają się grona kwiatowe wielkości do 10 centymetrów. Wczesne odmiany szafirka kwitną od marca do kwietnia, natomiast późne – od kwietnia do maja

Szafirek nie jest rośliną nadzwyczaj wymagającą.  Preferuje przepuszczalne podłoże oraz stanowiska w słońcu lub półcieniu. W cieniu rośliny zawiązują niewiele kwiatów.

Szafirki sadzimy do ziemi od końca sierpnia do końca września, na głębokość ok. 10 centymetrów. Cebulki ukorzeniają się jeszcze przed nastaniem zimy. Dalsza pielęgnacja roślin nie jest wymagana. W zasadzie im mniej będziemy się angażować w ich utrzymanie, tym szybciej się rozrosną. Niepotrzebne cebulki wykopujemy i przesadzamy latem. 

Szafirka sadzimy w małych grupach. Z czasem nieduże skupiska roślin zaczynają się rozrastać do rozległych kwiatowych kobierców, a wówczas szafirki można rozmnożyć. Nadają się do łączenia z innymi wczesno-kwitnącymi bylinami i mogą być wykorzystywane nawet w ogródkach skalnych.  

Małe cebulki  szybko wysychają, dlatego zaraz po ich zakupieniu należy je możliwie szybko posadzić do gruntu.