Więcej o roślinie poniżej:

Budleja Dawida (Buddleja davidii)

kategoria:  krzewy

stanowisko:  słońce

wysokość:  2-4 m

mrozoodporność:  do -15°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  fioletowa, różowa, biała

pokrój: krzaczasty, rozłożysty

okres kwitnienia: lipiec-październik

wysiew: jesień, zima, wiosna (po stratyfikacji)

rozmnażanie: sadzonki zielne lub zdrewniałe

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, parki, kwiat cięty

tempo wzrostu:   średnie

Budleja Dawida pochodzi z obszaru dzisiejszych Chin i Tybetu i jest najpopularniejszym gatunkiem z rodzaju Buddleja. Od lipca do października rośliny uginają się pod ciężarem ciężkich, dużych kłosów kwiatowych. W zależności od odmiany, mogą być one fioletowe, białe, różowe lub purpurowe. 

Już teraz warto przemyśleć, jakie wybrać cebule narcyzów do nasadzeń - rekomendujemy najlepsze odmiany!

Krzewy odznaczają się dość rozłożystą koroną i osiągają wysokość 2-3 metrów. Lancetowate liście mogą mieć długość do 20 cm, na spodniej stronie są szare lub pokryte drobnymi włoskami. 

Budleja Dawida bardzo dobrze znosi upały. Może rosnąć w pełnym słońcu. Czuje się dobrze w lekkim, wapiennym i zasobnym w składniki pokarmowe podłożu. Roślina toleruje także gleby mniej żyzne. 

Sadzenie rozpoczynamy w październiku i kontynuujemy do pierwszych mrozów, a po zimie mniej więcej do maja.Rośliny pojemnikowe można sadzić cały rok – oczywiście z wyjątkiem mrozów.  

Budleja Dawida kwitnie tylko na pędach jednorocznych, dlatego wiosną każdego roku trzeba je ścinać na wysokość 30-50 cm. Jeśli tego zaniechamy, rośliny zaczną z czasem marnieć w dolnych partiach. Po cięciu krzewy zaleca się zasilić nawozem azotowym. 

Budleja jest wabikiem na motyle, dlatego warto ją uprawiać w pobliżu balkonu lub tarasu. Z uwagi na późniejsze kwitnienie dobrze jest posadzić ją wraz z krzewami kwitnącymi wiosną. Udanie wypada w połączeniu z innymi roślinami kwitnącymi latem, jak lawenda, szałwia, barbula. Są jednymi z roślin, które niezwykle silnie wabią motyle.

Jeżeli mamy w ogrodzie miejsce, warto posadzić obok siebie kilka odmian budlei o różnej barwie kwiatów.