Więcej o roślinie poniżej:

Forsycja pośrednia (Forsythia intermedia)

kategoria:  krzewy

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  1-3 m

mrozoodporność:  do -25°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  żółta

pokrój: krzaczasty

okres kwitnienia: marzec-kwiecień

wysiew: -

rozmnażanie: sadzonki wierzchołkowe, zdrewniałe, odkłady

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, parki, żywopłoty, kwiat cięty

tempo wzrostu:   średnie

Forsycja pośrednia to jeden z najciekawszych i najpopularniejszych krzewów kwitnących wczesną wiosną. Krzewy okrywają się żółtym kwieciem już niekiedy późną zimą, o ile nie jest mroźna. Kwiaty są pojedyncze lub zebrane w kępki i pojawiają się jeszcze przed liśćmi, natomiast złociste dzwonki pojawiają się od marca do maja i mają szerokość do 3,5 cm.  

Forsycja ma rozłożysty pokrój, tworzony przez wysokie, rosnące pionowo pędy. Krzew należy do silnie rosnących i osiąga wysokość do 3 m.

Krzewy sadzimy wiosną lub jesienią na stanowisko słoneczne lub półcieniste. Rośliny preferują ciepłe lokalizacje, nie wymagają jednak zabezpieczania na zimę. Rosną dobrze w większości gleb ogrodowych, o ile utrzymują one stały umiarkowany poziom wilgotności. 

Forsycja może być rozmnażana przez zdrewniałe sadzonki pędowe, które pobiera się jesienią lub zimą. Drugi sposób rozmnażania polega na rozmnażaniu przez odkłady łukowate, zabieg ten wykonuje się latem.   

Co 3-4 lata dobrze jest wyciąć stare pędy aż do nasady. W ten sposób utrzymujemy krzew w dobrym zdrowiu, przez co stale ładnie kwitnie. Cięcie należy wykonać bezpośrednio po kwitnieniu, bo wówczas zaczynają wyrastać pędy boczne, na których w następnym roku zakwitną kwiaty. Forsycja dobrze znosi cięcie. 

Krzewy prezentują się wspaniale jako solitery i mogą być łączone w grupy. Nadają się na żywopłoty. Można je przycinać w prostopadłościany (na żywopłot) lub kule (na rabatach).

Ukwiecone pędy forsycji są popularnym materiałem do aranżowania wielkanocnych bukietów i stroików.