- Fuksja Magellana ‘Gracilis’ Fuchsia magellanica może zimować w gruncie (potrzebuje wyściółki z liści lub igliwia). Po silnym cięciu późną jesienią krzewy mocno wiosną odbijają. Kwiaty mają odcień purpurowoczerwony i rozwijają się od lipca do października. Podobny kolor mają łodygi i liście. Krzewy dorastają do ok. 1 m, czują się najlepiej na stanowiskach lekko zacienionych, żyznych.

- Pięciornik krzewiasty Potentilla fruticosa ma zwarty, gęsty pokrój, co czyni z niego idealną roślinę okrywową lub obrzeżeniową. Mianem klasycznych określa się odmiany żółte, np. ‘Goldfinger’, dostępne są temoż odmiany białe, różowe, czerwone. Pięciornik kwitnie od czerwca do października.

- Barbula klandońska ‘Grand Blue’ Caryopteris clandonensis ma ciemnoniebieskie kwiaty utrzymujące się od sierpnia do października. Odmiana ta osiąga 1 m, lubi stanowiska ciepłe i słoneczne, na zimę należy ją ściółkować. Wiosną krzewy mocno przycinamy, aby znów wypuściły możliwie dużo pędów kwiatowych.

- Hortensja piłkowana ‘Blue Bird’ to niewielki krzew wysokości do 1 metra, nadający się na stanowiska słoneczne i półcieniste. Kwitnie od lata do jesieni. Kolor kwiatów zależny jest od odczynu gleby. Spotyka się kwiaty w odcieniach od różowego, przez purpurowy, po niebieskofioletowy (w kwaśnym podłożu).

- Hortensja bukietowa ‘Limelight’ to odmiana o dużych, zbitych, gęstych kwiatach, które w trakcie sezonu zmieniają wybarwienie od jasnozielonego (na początku kwitnienia) do białego (jesienią). Pędy są stabilne i nie łamią się nawet podczas silnych deszczów. Hortensję bukietową przycinamy wiosną.

- Perowskia Perovskia abrotanoides klasyfikowana jest zarówno jako bylina, jak i roślina drzewiasta. Jest tylko częściowo zdrewniała i przemarza w czasie ostrych zim, wiosną znów jednak odbija. Lubi miejsca suche i słoneczne. Kwitnie od lipca.