Spis treści:

  1. Stanowisko dla rzodkiewki
  2. Jak uprawiać rzodkiewki?
  3. Kiedy uprawiać rzodkiewki?
  4. Rzodkiewki w doniczce - uprawa

Stanowisko dla rzodkiewki

Rzodkiewki posadź w słonecznym miejscu. Jeśli rzodkiewki zostaną posadzone w zbyt dużym cieniu - lub nawet tam, gdzie osłaniają je sąsiednie rośliny warzywne - całą swoją energię przeznaczą na produkcję większych liści.

Podobnie jak marchew, rzodkiewki są uprawiane głównie ze względu na korzenie. Chociaż gleba musi być bogata w materię organiczną, nie należy jej zagęszczać. Jeśli jest bardziej gliniasta, dodaj trochę piasku, aby ją rozluźnić i poprawić drenaż.

Jeśli nie jest bogata w materię organiczną, dodaj kilka centymetrów powierzchni dojrzałego kompostu lub uniwersalnego nawozu na miejsce nasadzeń. Uprawiaj grządkę ogrodową, aby usunąć wszelkie kamienie lub grudki ziemi przed sadzeniem. najlepiej, aby praktykować trzyletni płodozmian. Pomoże to zapobiec wpływowi chorób na plony.

Jak uprawiać rzodkiewki?

Konsekwentne, równomierne nawadnianie jest kluczowe. Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną, ale nie podmokłą. System nawadniania kropelkowego to świetny sposób na osiągnięcie tego celu. Nałożenie cienkiej warstwy ściółki wokół rzodkiewki może pomóc zatrzymać wilgoć w suchych warunkach. Doskonale sprawdzą się ścinki trawy oraz trociny z drzew owocowych. Dodatkowo spełnią funkcję utrudniającą dostanie się do rośliny ślimakom oraz pomrowom.

Kiedy uprawiać rzodkiewki?

W przypadku niektórych odmian rzodkiewki będą gotowe do zbioru dość szybko, już po trzech tygodniach od posadzenia. U większości odmian należy zbierać, gdy korzenie mają około 3 cm średnicy na powierzchni gleby. Wyciągnij jedną i przetestuj przed zebraniem reszty, aby sprawdzić czy nie należy ich pozostawić na kilka dni dłużej przy regularniejszym podlewaniu. Nie pozostawiaj rzodkiewki w ziemi długo po osiągnięciu dojrzałości; ich stan szybko się pogorszy. Odetnij wierzchołki i cienki ogon korzeni, rzodkiewki umyj i dokładnie wysusz. Należy je przechowywać w plastikowych torebkach w lodówce. Rzodkiewki można przechowywać oddzielnie do trzech dni.

Rzodkiewki w doniczce - uprawa

Rzodkiewki w pojemnikach wymagają dużej doniczki o pojemności około 4-5 litrów i dobrze przepuszczalnej gleby z bogatymi składnikami odżywczymi – np. obornik czy kompost. Użyj warzywnej mieszanki startowej lub przygotuj własną mieszankę kompostu i torfu z niewielką ilością piasku lub innego żwiru. Wymieszaj nawóz roślinny przed sadzeniem, aby przyspieszyć wzrost korzeni po wykiełkowaniu nasion rzodkiewki. Upewnij się, że wybrana doniczka ma dobry otwór drenażowy i używaj doniczek nieszkliwionych, które sprzyjają odparowywaniu nadmiaru wilgoci. Jeśli używasz spodka, upewnij się, że nie jest on stale wypełniony wodą.