Szarłat zwisły (Amaranthus caudatus) to roślina pochodzący z tropikalnej Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Należy do rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae). Do Europy przywędrował w XIX w i uprawiany był jako ozdoba klombów i rabat. Łatwy w uprawie, dekoracyjny i zdrowy szarłat jest coraz bardziej doceniany na całym świecie. W naszych warunkach klimatycznych najczęściej hodowany dla swoich walorów dekoracyjnych.

Jak wygląda szarłat zwisły?

Szarłat zwisły to jednoroczna roślina zielna osiągająca 1,5 m wysokości. Wzniesione, silne pędy są naprzemianlegle pokryte dużymi, jajowatymi, wydłużonymi, purpurowozielonymi liśćmi z widocznym unerwieniem. Małe kwiaty koloru karmazynowego lub czerwonego, rzadziej żółto-zielonego zebrane są w okazałe, długie (nawet do 80 cm) wiechowate, zwisające kwiatostany. To właśnie te kwiatostany nadają roślinie charakterystyczny wygląd fontanny. Szarłat kwitnie obficie od początku czerwca do pierwszych przymrozków.

Szarłat zwisły – stanowisko

Szarłat preferuje gleby próchnicze i żyzne chociaż poradzi sobie i na słabszym podłożu. Gleba dla szarłatu powinna być przepuszczalna, luźna o odczynie 6–6,5 pH. Gatunek ten ma bardzo duże wymagania świetlne i prawidłowo rozwija się tylko w pełnym słońcu, w zacisznym i ciepłym miejscu.

Szarłat zwisły: uprawa

Szarłat ma duże wymagania cieplne, dlatego nasiona możemy wysiewać do gruntu dopiero pod koniec maja. Żeby szybciej doczekać się kwitnienia możemy na przełomie marca i kwietnia wysiać nasiona do skrzynek, delikatnie przykryć (kiełkują w ciemności), osłonić folią i szkłem i ustawić w szklarni lub na słonecznym parapecie w mieszkaniu. Nasiona kiełkują po 10-14 dniach w temperaturze 18-20°C. Gdy rośliny wytworzą 1-2 liście właściwe przesadzamy je do pojedynczych doniczek. Pamiętajmy, żeby w czasie produkcji rozsady, często wietrzyć i podlewać rośliny. Gotową rozsadę sadzimy na miejsce stałe po 15 maja w rozstawie 40-70 cm.

Szarłat zwisły: pielęgnacja, podlewanie i nawożenie

Szarłat wymaga wilgotnego stanowiska i regularnego podlewania. Zwłaszcza młode rośliny należy podlewać często i obficie. Szarłat tworzy dużą masę zieloną, więc w fazie intensywnego wzrostu wymaga zasilenia nawozem azotowym. Żeby wzmocnić i usztywnić łodygi korzystnie jest zasilać szarłaty saletrą wapniową. Dobrze jest 2-3 razy w okresie wegetacji zastosować nawożenie organiczne w postaci kompostu lub biohumusu.

Aby uzyskać zwarty, obfity pokrój, należy w czerwcu uszczykiwać wierzchołki pędów. Dorosłe rośliny wymagają czasem palikowania, dlatego najlepiej wyglądają sadzone w głębi ogrodu, pod ogrodzeniem, czy na tle ściany, tak by łatwo było ukryć podpory.

Szarłat zwisły – jak suszyć?

Kwiatostany szarłatu doskonale nadają się do suszenia. Ścinamy łodygi po wysypie nasion i wiążemy ściśle w pęczki. Następnie wieszamy je kwiatostanami w dół w zacienionym, suchym pomieszczeniu.