Więcej o roślinie poniżej:

Agapant (Agapanthus)

kategoria:  byliny

stanowisko:  słoneczne

wysokość:  60-120 cm

zimowanie: pomieszczenie, 2-8°C

mrozoodporność:  do 0°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  dużo

barwa liści: zielona

barwa kwiatów:  niebieska, biała, fioletowa

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: lipiec-październik

sadzenie: wiosna lub jesień. Nie lubi przesadzania!

rozmnażanie: przez podział karp

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie: balkony, kwiaty cięte, tarasy, rabaty

tempo wzrostu:   szybkie

Agapat całej okazałości możemy podziwiać od lipca do sierpnia. Wówczas na długich pędach, ponad liśćmi, wznoszą się niebieskofioletowe lub białe kwiaty zebrane w baldachogrona. Wiecznie zielone liście opadają łukowato na boki. Agapant jest łatwy w pielęgnacji. Może osiągać wysokość od 80 do 100 cm.

 

Agapant lubi miejsca słoneczne i osłonięte, kwitnie jednak także w półcieniu. Aby mięsiste korzenie nie gniły, na dnie doniczki należy usypać dziesięciocentymetrową warstwę drenażu z keramzytu lub żwirku. Resztę pojemnika wypełniamy ziemią dla roślin doniczkowych.

Obfite nawadnianie wskazane jest przede wszystkim w okresie kwitnienia. Musimy zwracać szczególną uwagę na to, aby po podlewaniu w podstawce nie stała woda. Jeden kwiatostan może liczyć nawet kilkadziesiąt kwiatów.

Agapanty potrzebują wielu składników pokarmowych. Od kwietnia do sierpnia należy je zasilać raz w miesiącu stężonym, płynnym nawozem dla roślin doniczkowych.

Cięcie przeprowadza się jedynie w podstawowym zakresie, wystarczy na bieżąco wycinać przekwitłe pędy kwiatowe.

 

Przed pierwszymi mrozami agapanta wstawiamy do kwatery o temperaturze od 5 do 8°c. W wyższej temperaturze rośliny zawiązują mniej pąków. Gdy jest za ciemno, żółkną liście. Rośliny wystawiamy na wolne powietrze w kwietniu/maju.

Doniczka do uprawy agapantu nie może być za duża, inaczej roślina straci siłę kwitnienia (doniczka powinna być tylko nieco większa niż bryła korzeniowa). Agapat Agapanthus powinniśmy zimować w niskich temperaturach.