Więcej o roślinie poniżej:

Acena (Acaena)

kategoria:  byliny

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  5-15 cm

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała, beżowa

pokrój: płożący

okres kwitnienia: czerwiec-lipiec

wysiew: jesień, wiosna (po stratyfikacji)

rozmnażanie: rozłogi, podział kęp

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, murki, roślina okrywowa, balkony, tarasy

tempo wzrostu:   średnie

Acena to półkrzew z rodziny różowatych. Tworzy bardzo liczny rodzaj, w obrębie którego można wyróżnić wiele atrakcyjnych gatunków. Dotychczas doliczono się ok. 100 odmian aceny (17 jest uprawianych). W naturze spotykane są w Afryce, Nowej Zelandii i Ameryce Południowej.

Acena jest rośliną wieloletnią, która rośnie szybko, tworząc atrakcyjne kobierce wysokości od 2 do 30 cm. Ma wiotkie, płożące się pędy, z których wyrastają drobne, pierzaste liście, złożone z ząbkowanych listków. W zależności od gatunku i odmiany, ma różny kolor liści.

Kwitnienie jest niepozorne, a można je zaobserwować między czerwcemsierpniem. Kwiaty, w zależności od odmiany, są kremowobiałe lub czerwonawe. Bardzo efektownie wyglądają kolczaste zielone lub brązowoczerwone owocostany, które pojawiają się na roślinach w lipcu i sierpniu.     

Acena czuje się najlepiej na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Najlepsze jest podłoże lekko kwaśne do zasadowego i przepuszczalne. 

Rośliny sadzimy w odstępach od 25 do 30 cm. Na metrze kwadratowym umieszczamy od 8 do 12 roślin.    

Acena jest rośliną szybko rosnącą, od czasu do czasu można ją podlać i zasilić. Regularne cięcie ogranicza nieco skłonność niektórych gatunków do nadmiernego rozrastania się. Przy silnych mrozach osłaniamy uprawy wyściółką ze świerkowych gałązek.   

Acena może być uprawiana w pojemnikach i skalniakach, może być sadzona na dachach i w szczelinach między kostką brukową.

Dzięki takiemu bogactwu odmian acenę można wykorzystać do tworzenia kolorowych kobierców.