Więcej o roślinie poniżej:

Rozchodnik kwiecisty (Sedum floriferum)

kategoria:  byliny

stanowisko:   słońce

wysokość:  do 10-20 cm

mrozoodporność:  do -25°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: przepuszczalna, piaszczysta

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona, żółto-zielona, czerwonawa

barwa kwiatów:  żółta, pomarańczowa

pokrój: płożący, kępiasty

okres kwitnienia: czerwiec-sierpień

wysiew: przedwiośnie

rozmnażanie: podział kęp, sadzonki wierzchołkowe, siew

trwałość liści:  półzimozielone

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, murki, balkony, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Rozchodnik kwiecisty pochodzi z północno-wschodnich Chin, gdzie rośnie na skalistych zboczach i skałach. Gatunek ten jest bardzo wytrzymały, zawiązuje żółte gwiazdkowate kwiaty, które utrzymują się od lipca do września. Bardzo atrakcyjnie prezentują się też brązowo czerwone owocostany i ciemnozielone liście rozchodnika, które z nadejściem jesieni wybarwiają się niekiedy na purpurowo.

Forma podstawowa jest w ogrodach bardzo rzadko spotykana, częściej występuje w odmianach. Do najpopularniejszych należy ‘Weihenste-phaner Gold’. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest wyjątkowo gęsty wzrost i żłocisto żółte kwiaty.   

Rozchodnik tworzy gęsto ulistnione kobierce, nad którymi unoszą się wierzchołki pędów kwiatowych. Kobierce mają grubość (wysokość) 10-20 cm. 

Rozchodnik lubi miejsca słoneczne w przepuszczalnym, piaszczystym (do żwirowego) podłożu. Rośliny tolerują umiarkowaną wilgoć.  

Wczesnym latem pobiera się z roślin pojedyncze rozety lub pojedyncze liście. Sadzonki ukorzenia się w piaszczystym podłożu. 

Jeśli rośliny posadzimy na odpowiednim stanowisku, będą rosły pomyślnie przez wiele sezonów i prawie nie będą wymagały pielęgnacji. Rozchodnik jest odporny na mróz, a zatem nie wymaga ściółkowania na zimę.  

Rozchodnik kwiecisty to idealna roślina okrywowa, dobrze nadaje się do zazieleniania mniejszych powierzchni. Można go uprawiać w doniczkach, wykorzystywać w nasadzeniach cmentarnych, obsadzać suche murki lub wypełniać nim szczeliny między płytkami. 

Zimotrwała odmiana ‘Weihenstephaner Gold’ sprawdza się bardzo dobrze w zazielenianiu dachów.