Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to roślina zielna z rodziny astrowatych (Asteraceae), która występuje w stanie dzikim w basenie Morza Śródziemnego, Azji i Europie Zachodniej.  Już w starożytności Rzymianie i Grecy poznali lecznicze właściwości nagietka i zaczęli go szeroko stosować w medycynie. Sława nagietka szybko dotarła do Europy, gdzie doceniono nie tylko jego właściwości, lecz nawet uznano za symbol miłości i stałości w uczuciach.

Jak wygląda nagietek?

Nagietek jest jednoroczną rośliną zielną dorastającą do 70 cm wysokości. Wzniesiona łodyga i lancetowate, miękkie liście pokryte są gruczołowatymi włoskami. Na szczytach pędów, w maju i czerwcu, pojawiają się kwiatostany w postaci koszyczka. Intensywnie pomarańczowe i żółte kwiaty nagietka zdobią rabaty, aż do późnej jesieni.

Nagietki mają niezwykle szerokie zastosowanie zarówno ozdobne jak i lecznicze. Jaskrawe kwiaty doskonale prezentują się na rabatach jako obwódki lub element kompozycji. Żywe kolory nagietków wspaniale kontrastują z zielenią iglaków oraz roślin ozdobnych z liści.

Nagietek ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, łagodzi podrażnienia skóry oraz oczu. W kosmetyce wyciągi z nagietka wchodzą w skład wielu preparatów łagodzących i regenerujących. Ale to nie wszystko co ma do zaoferowania nagietek. Jego korzenie wydzielają substancje odstraszające szkodniki oraz odkażające glebę. Nagietki sadzone w sąsiedztwie astrów, truskawek i róż chronią je przez zgnilizną korzeni i mszycami. Sadzone obok warzyw cebulowych chronią je przed nicieniami.

Nagietek lekarski - stanowisko

Do uprawy nagietków nadają się miejsca słoneczne lub z rozproszonym światłem. Rośliny poradzą sobie także w cieniu, ale stracą na urodzie – łodygi będą wydłużone, a kwiaty słabo wybarwione. Zaciszne i osłonięte od wiatru stanowisko z lekką, próchniczą, wilgotną glebą zapewni roślinom bujny wzrost. Nagietki są bardzo tolerancyjne względem odczynu gleby i urosną zarówno na kwaśnym jak i zasadowym podłożu.

Nagietek lekarski - uprawa

Rozmnażanie nagietka jest bardzo łatwe, roślina właściwie sama się rozsiewa. Po ogrzaniu się gleby, w marcu i kwietniu, nasiona można wysiewać bezpośrednio do gruntu. Nagietka można wysiewać właściwie przez cały sezon, nasiona kiełkują w temperaturze minimalnej 10oC po 7-10 dniach od siewu. Po 12 tygodniach od siewu rośliny zakwitają.

Nagietek lekarski: pielęgnacja, podlewanie i nawożenie

Nagietek ma dość duże potrzeby wodne, dlatego podlewanie jest kluczowym elementem pielęgnacji. Warto posadzić rośliny w wilgotnym zakątku ogrodu lub w pobliżu wody. Młode rośliny wymagają podlewania co drugi dzień. Dojrzałe i kwitnące nagietki potrzebują podlewania tylko w szczególnie gorące, suche dni. Jeśli roślina będzie często podlewana wytworzy płytki i słaby system korzeniowy. W efekcie nawet krótkotrwała susza może ją całkowicie zniszczyć.  Podlewanie warto połączyć z odchwaszczaniem i spulchnianiem gleby.

Nagietki nie wymagają nawożenia, jednak dobrze reagują na zasilanie nawozami dla roślin kwitnących. Koniecznie należy pamiętać, żeby w czasie kwitnienia nie dokarmiać roślin azotem. Zbyt duża ilość tego pierwiastka powoduje rozwój masy zielonej kosztem kwiatostanów.

Przekwitłe kwiaty warto na bieżąco usuwać, pobudzając rośliny do rozkrzewiania i tworzenia nowych pąków. Zabieg ten przedłuża także kwitnienie roślin. Dbając o piękny wygląd można uszczykiwać wierzchołki pędów, żeby pobudzić roślinę to rozkrzewiania.