Zasady prawidłowego sadzenia żywopłotu

Najpierw należy wykopać ciągły rów. Jest to lepszy sposób niż kopanie dołków pojedynczo dla każdej rośliny. Poza tym rów umożliwia utrzymanie tej samej głębokości sadzenia na całej długości żywopłotu. Bezwzględnie pamiętajmy o tym, aby roślin nie sadzić zbyt głęboko w podłożu.

Ziemię w dnie rowka i do obsypania roślin warto wzbogacić dodatkiem mączki rogowej lub dojrzałego kompostu. Odstęp między roślinami zależy od gatunku i wielkości krzewów. Plastikową siatkę otaczającą bryłę korzeniową rośliny należy usunąć w całości, jutowy worek wystarczy rozciąć u góry. Posadzone rośliny solidnie podlewamy i mocno przycinamy, aby rozkrzewiały się gęściej.

 

 

Laurowiśnia – krzew o wielu walorach

Duże znaczenie ma tu odpowiednie miejsce – najlepiej, jeśli będzie osłonięte od wiatru. Na mrozowe uszkodzenia najbardziej narażone są krzewy rosnące pojedynczo. Ich przemarznięte liście brązowieją, zamierają i w końcu opadają. Szczególnie groźne są wiosenne przymrozki podczas słonecznej pogody. Powodują one zasychanie nie tylko liści, ale i całych pędów.

Chore laurowiśnie odradzają się, ale okres regeneracji trwa co najmniej kilka tygodni. Na terenach regularnie nawiedzanych przez późne wiosenne przymrozki pod nasadzenia powinno się wybierać stanowiska półcieniste do cienistych, samo sadzenie zaś przełożyć na wiosnę.