Więcej o roślinie poniżej:

Żywotnik Thuja

kategoria:  drzewa

stanowisko:   słońce, półcień, cień

wysokość:  1-20 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, gliniasta, zasobna w wapń

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, żółta

barwa kwiatów:  czerwonobrązowa

pokrój: stożkowy, kolumnowy, kulisty

okres kwitnienia: marzec-maj

wysiew: jesień

rozmnażanie: sadzonki wierzchołkowe półzdrewniałe

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  balkony, rabaty, żywopłoty, tarasy, parki

tempo wzrostu:   szybkie

Gatunki i odmiany żywotnika są uprawiane jako wiecznie zielone drzewa lub krzewy. W naszych ogrodach spotykany jest najczęściej żywotnik zachodni T. occidentalis. Popularność tych roślin bierze się m.in. z doskonałej wytrzymałości na cięcie. Drewno żywotnika jest bardzo twarde, ale stosunkowo lekkie, dlatego bywa wykorzystywane m.in. w budownictwie.   

Żywotnik zachodni osiąga wysokość od 15 do 20 m, przy szerokości od 3 do 4 m. Krzewy charakteryzują się umiarkowaną siłą wzrostu, pędy boczne wyrastają od samej ziemi. Z biegiem lat korona staje się luźniejsza i coraz bardziej nieregularna. 

Żywotnik rośnie najlepiej w słońcu lub półcieniu, przed zimą wymaga obfitego podlewania. W cieniu pędy wykształcają mało igieł i są słabo rozkrzewione. Pod uprawę najlepsze jest świeże, żyzne podłoże. Żywotnik kiepsko znosi upały i susze. Pamiętajmy o roślinach młodych i podlewajmy je regularnie.

Należy unikać sadzenia krzewów w miejscach narażonych na przeciągi oraz silne nasłonecznienie zimą. Wynika z tego, że sadzenie najlepiej wykonać w terminie wiosennym.  

Wiecznie zielony krzew nadaje się do cięcia formującego (można mu nadać praktycznie każdy kształt), nie toleruje jednak cięcia do starego, nie zielonego drewna. Cięcie może być przeprowadzane od zimy do późnego lata. 

Żywotniki są przeznaczone do uprawy soliterowej i grupowej. Doskonale sprawdzają się jako wysokie żywopłoty oraz zielone ściany osłonowe. Na żywopłoty nieformowane polecana jest szczególnie odmiana ‘Smaragd’.

Żywopłot z żywotnika powinien być przycinany dwa razy do roku: wczesną wiosną oraz latem.