Pochodzenie Thuji occidentalis ‘Sunny smaragd' 

W szkółkarstwie - podobnie jak w życiu - do sukcesu potrzebny jest łut szczęścia. W morzu zieleni odmiany 'Smaragd' pojawiła się pojedyncza, słonecznie żółta gałązka. W taki sposób natura stworzyła pierwszy egzemplarz Thuja occidentalis 'Sunny Smaragd'. Sebastiaan Hoogenraad - legendarny holenderski szkółkarz - wypatrzył ją, odciął i ukorzenił.

Brzmi bardzo prosto, ale musiało upłynąć kolejnych 7 lat zanim nowa odmiana została utrwalona i mogła być wprowadzona na rynek. 7 lat namnażania i uważnych obserwacji przyniosło oczekiwane, pozytywne rezultaty. 

8 wyjątkowych cech

1. Może rosnąć w pełnym słońcu, a mimo to nie ulega oparzeniom typowym dla innych kolorowych żywotników.

2. Posadzony w półcieniu pięknie wybarwia się na słonecznie żółty, ciepły kolor, a młode przyrosty mają lekko pomarańczowe zabarwienie.

3. Zimą zachowuje swój wyjątkowy kolor, znacznie cieplejszy niż inne, podobne odmiany.

4. Nie wytwarza nasion, których brązowiejące łuski mogłyby szpecić roślinę i zanieczyszczać otoczenie.

5. Jest gęsty, kształtny i elegancki.

6. Posadzony w dekoracyjnej donicy na tarasie, stanowi prawdziwą ozdobę - nie brązowieje, jak wiele jemu podobnych.

7. Rośnie szybciej niż np. 'Golden Smaragd', dlatego z powodzeniem może być sadzony jako żywopłot.

8. Po 10 latach osiąga zaledwie 2-2,5 m wysokości, dzięki czemu nie ma obawy, że zdominuje otoczenie i wymknie się spod kontroli.

Okiem specjalistów

„'Sunny Smaragd' zwrócił naszą uwagę przede wszystkim swoim wyjątkowym, ciepłym kolorem. Zaczęliśmy go regularnie obserwować w szkółce, byliśmy bardzo ciekawi, jak jeszcze wyróżni się wśród innych żółtych żywotników.

Przede wszystkim zauważyliśmy, że rósł szybciej niż bardzo podobny 'Golden Smaragd'. Kolejną pozytywną cechę ujawnił latem. W szkółce, na polu, młode rośliny stały w pełnym słońcu, a mimo to były wciąż słonecznie żółte, bez jakichkolwiek oparzeń. Wyglądało to bardzo obiecująco, bo większość właścicieli ogrodów unika żółtych żywotników właśnie z powodu brzydkich przebarwień pojawiających się w nasłonecznionych miejscach.

Nasz przyszły mistrz spełnił pokładane w nim nadzieje także zimą. Dostałem kilka egzemplarzy jeszcze przed wprowadzeniem rośliny na rynek i posadziłem w donicach na tarasie. Każdego ranka, przez całą zimę, miałem wrażenie, że świeci słońce, nawet w pochmurne dni.” Peter van Rijssen, Plantipp.

                                                     

„'Sunny Smaragd’ natychmiast przykuł moją uwagę, gdy tylko go ujrzałam – ten ciepły, słoneczny kolor sprawił, że zabłysły mi oczy, a ręka instynktownie sięgnęła po aparat. Niesamowicie intensywny kolor, nawet w pełnym słońcu, półcieniu i zimą, jest niewątpliwie najsilniejszym atutem tej rośliny.

Generalnie nie jestem wielbicielką żółtych żywotników, ale ta odmiana jest wyjątkiem. ‘Sunny Smaragd’ jest „dzieckiem” zwykłego, zielonego ‘Smaragda’, po którym odziedziczył regularny kształt, gęstość i wszechstronność zastosowań. Doskonale sprawdza się jako żywopłot – rośnie szybciej niż podobne, żółte tuje, ale nie zagłusza wszystkiego wokół, ponieważ dorasta do zaledwie 2-2,5 m wysokości.

Świetnie radzi sobie w dekoracyjnych pojemnikach na tarasie. Sprawdziłam go w wymagających warunkach mojego warszawskiego, północnego balkonu. Podlewany regularnie wyglądał bardzo ładnie przez całe lato i zimę. Utrzymał kolor, kształt i, co również jest dla mnie ważne, nie wytworzył nasion, które zaśmieciłyby podłogę.” - Krystyna Bargieł, Wings with Flower.