Tuje to jedne z najbardziej popularnych iglaków w Polsce. Cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względów estetycznych i dużym wyborem gatunków, lecz przede wszystkim coraz częściej pełni funkcję żywopłotów w ogrodach. Tuje przede wszystkim dają cień, a jej szybki wzrost i możliwość dowolnego formowania kształtów, oraz całoroczny zielony kolor tworzą piękną całość. Dowiedz się jak dbać o tuje, co ile sadzić tuje i przycinać oraz czym nawozić tuje, żeby szybko rosły.

Spis treści:

  1. Kiedy sadzić tuje?
  2. Kiedy nawozić tuje?

Kiedy sadzić tuje?

Tuje nie mają dużych wymagań co do stanowiska. Najlepiej je sadzić do ziemi żyznej, która będzie utrzymywała trochę wilgoci. Najlepiej będzie się rozrastać w stanowiskach słonecznych, bądź półzacienionych. Tuje są gatunkiem wrażliwym na susze. Warto je bowiem sadzić w odpowiednich miesiącach, by wspomóc szybkie przyjęcie się drzewek. Idealnym momentem na sadzenie tui jest wiosna. Optymalny miesiąc to maj. Dni wtedy są już na tyle ciepłe, by nie groziło tui przemarznięcie oraz jest na tyle wcześnie, by się dobrze przyjęły. Można oczywiście tuje sadzić latem, lecz wtedy należy zadbać o jej odpowiednie podlewanie, a także jesienią, lecz nie później niż w październiku, by drzewko nie przymarzło, oraz korzenie zdążyły się przyjąć.

Kiedy nawozić tuje?

Nawożenie odgrywa ważną rolę we wzroście roślin. Prawidłowy dobór nawozu dostarczy tujom brakujące składniki mineralne potrzebne do szybkiego wzrostu. Są dwa rodzaje nawozów, mineralne oraz organiczne, czyli kompost lub obornik. W przypadku składników mineralnych warto dostarczać tujom azot w okresie wiosny i lata, natomiast fosfor i potas jesienią. W przypadku braku pożądanych efektów wzrostowych tui bądź w przypadku żółknięcia gałązek, warto wybrać się do sklepu ogrodniczego i dobrać, ogólny nawóz do drzew iglastych, zawierający mieszankę składników odżywczych, który z pewnością pomoże zregenerować się drzewku.