Więcej o roślinie poniżej:

Trybula ogrodowa (Anthriscus cerefolium)

kategoria:  zioła

stanowisko:   półcień

wysokość:  do 0,7 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby: lekko kwaśny, obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, lekka, przepuszczalna, pulchna

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała

pokrój: kępiasty

okres kwitnienia: maj-czerwiec

wysiew: wiosna

rozmnażanie: siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  balkony, roślina jadalna i lecznicza, tarasy, rabata ziołowa

tempo wzrostu:   szybkie

Mocny, słodkawo-korzenny aromat trybuli przywodzi na myśl zapach anyżu. Kiedyś była bardzo popularna i chętnie stosowana do przyprawiania wielu potraw, dziś nieco zapomniana. Stopniowo odbudowuje swą utraconą pozycję.

Trybula jest rośliną jednoroczną, która rozmnaża się samoistnie przez samosiew, szybko tworząc gęste kępy. Mogą one wyrastać na wysokość od 30 do 60 cm. Wiosną i latem, od maja do sierpnia, nad jasnozielonymi miękkimi liśćmi, które nieco przypominają liście pietruszki, pojawiają się drobne białe kwiatostany.

Trybula udaje się najlepiej na stanowiskach półcienistych. Lubi rosnąć w podłożu luźnym i umiarkowanie wilgotnym. Zbytnie nasłonecznienie przyspiesza kwitnienie. Pędy kwiatostanowe muszą być jak najszybciej usunięte, gdyż hamują rozwój liści.

Nasiona trybuli ogrodowej zaczyna się wysiewać od kwietnia. Systematyczny wysiew gwarantuje stały dostęp do świeżych liści, które można zbierać już 2 miesiące po wysiewie, gdy liście osiągną 10 cm długości. Rośliny wysiane pod koniec września dobrze zimują w gruncie i wiosną szybko tworzą rozety liściowe. Nasiona sieje się w rzędach co 25-30 cm. Zbyt gęstą trybulę przerywamy. Trybulę można uprawiać w pojemnikach.

Trybula jest wykorzystywana głównie do celów przyprawowych. Ziele i młode liście zbiera się od maja do pierwszych mocnych przymrozków. Przyprawa może być dodawana do sałatek, zup, sosów oraz twarożku.

Trybula, w połączeniu z pietruszką i bazylią, może być świetnym dodatkiem do domowej roboty masła ziołowego.