Kapusta pak choi (Brassica chinensis) to warzywo liściowe bardzo popularne w krajach azjatyckich. Jest bliskim krewnym kapusty pekińskiej, ale ma zupełnie inny wygląd. W pierwszym roku uprawy ta dwuletnia roślina tworzy rozetę liści, a w drugim wypuszcza wysoką łodygę kwiatową. Po kwitnieniu tworzy liczne nasiona, które mogą być wykorzystane do rozmnażania. Częścią jadalną pak choi są liście oraz mięsiste ogonki liściowe. W zależności od odmiany roślina może osiągnąć wysokość 20 - 50 cm i średnicę do 40-45 cm. Może też mieć różnokolorowe łodygi i liście.

Kapusta pak choi - właściwości

Kapusta chińska jest bardzo wartościowym warzywem, bogatym w witaminy (C, B1, B2, B3, B4 i B5, P, E, K, A), karoten, błonnik, miedź, sód, mangan, selen, żelazo, potas, magnez, wapń, fluor i fosfor. Zawiera wysoką dawkę lizyny – aminokwasu będącego między innymi składnikiem białek, przeciwciał i enzymów. Ten niezbędny ludzkiemu organizmowi enzym jest dostarczany wraz z pożywieniem.

Kapusta chińska pak choi - uprawa

Pak choi jest rośliną dnia krótkiego i ma bardzo krótki okres wegetacji. Młode liście nadają się do spożycia już po 4-6 tygodniach od siewu. Fakt, że pak choi może być spożywana w każdej fazie rozwoju rośliny, bez konieczności czekania na pełne dojrzewanie ogonków liściowych, czyni ją jeszcze bardziej trakcyjną.

Przy wyborze stanowiska dla kapusty chińskiej należy wziąć pod uwagę zasady płodozmianu. Dobrym przedplonem dla pak choi będą: cebula, rośliny strączkowe i dynia. Wszystkie kapustne są uważane za najgorszych poprzedników dla pak choi, ponieważ zwiększają ryzyko wystąpienia chorób i szkodników typowych dla tej rodziny.

Odporna kapusta chińska dobrze radzi sobie radzi z niskimi temperaturami i bez problemu wytrzymuje krótkotrwałe mrozy do -4°C. Popularna jest więc zarówno uprawa wiosenna pak choi, jak i jesienna. Latem długie dni i wysokie temperatury powodują przedwczesne wybijanie pędów kwiatostanowych i zakwitanie roślin.

Pak choi - wysiew i zbiór

Pak choi rozmnażamy z nasion. Można je wysiewać już w kwietniu, ponieważ kiełkują w temperaturze 3 - 4°C. Najlepiej wysiewać niewielkie partie w odstępie 7-10 dni. Pozwoli to na uzyskanie regularnych zbiorów. Gdy siewki wytworzą 2-4 liście właściwe, należy je przerwać i pozostawić rośliny w odległości 20-40 cm od siebie.

Jeśli chcemy uzyskać wcześniejszy zbiór, możemy wyprodukować pod osłonami rozsadę kapusty chińskiej. W tym celu nasiona wysiewamy już od marca. W pojedynczych doniczkach umieszczamy po 2 nasiona, po wykiełkowaniu zostawiamy silniejszą z roślin. Gdy siewki wytworzą 4-6 liście właściwe, po uprzednim hartowaniu, wysadzamy rozsadę do gruntu.

Aby liście i ogonki liściowe pak choi były soczyste i delikatne, należy rośliny regularnie podlewać i zasilać co 2 tygodnie organicznymi nawozami.

Pak choi zbieramy w miarę dojrzewania. Możemy ścinać całe wyrośnięte rozety lub młode, pojedyncze liście. Po zbiorze, owinięte w folię spożywczą liście, mogą przez 2 tygodnie przechowywane w lodówce.

Jak uprawiać pak choi w doniczce

Do uprawy pak choi na balkonie potrzebna jest donica o głębokości około 50 i szerokości 30 cm. Pojemniki wypełniamy świeżym, przepuszczalnym podłożem i ustawiamy w słonecznym lub lekko ocienionym miejscu. Nasiona kapusty chińskiej możemy wysiewać od kwietnia, aż do późnej jesieni. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu oraz dokarmianiu roślin.

Kapusta pak choi: jak jeść

Ta smaczna i zdrowa kapusta ma wszechstronne zastosowanie. Jej liście nadają się nie tylko do przyrządzania świeżych sałatek i surówek, ale także do gotowania, duszenia, pieczenia, zapiekania i marynowania.