Więcej o roślinie poniżej:

Grab pospolity (Carpinus betulus)

kategoria:  drzewa

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  do 25 m

mrozoodporność:  do -30°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, piaszczysto-gliniasta, próchnicza, zasobna w wapń

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, żółta

barwa kwiatów:  żółta

pokrój: drzewiasty

okres kwitnienia: maj-czerwiec

wysiew: jesień

rozmnażanie: siew, odrosty korzeniowe, odkłady

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  ogrody, parki, żywopłoty, zieleń miejska

tempo wzrostu:   szybkie

Grab zwyczajny jest bardzo cenioną rośliną żywopłotową. Liście tego gatunku jesienią pięknie się wybarwiają i nie opadają na zimę. Grab prezentuje się atrakcyjnie niemal przez cały rok. Zimą uwydatnia się gładka szara kora. Warto wiedzieć, że ze starych okazów kora odpada płatami.

Grab jest rośliną zrzucającą liście, może osiągać wysokość od 10 do 25 m i rozgałęzia się już nawet w najniżej położonych częściach pędu. Rośnie wolno. Forma korony bywa różna – od jajowatej do spiczastej. W kwietniu i maju na drzewach pojawiają się zielonkawożółte kwiatostany przypominające opadające kłosy, a od września charakterystyczne owocostany. 

Grab zwyczajny jest gatunkiem niewymagającym, nadaje się do uprawy zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i cienistych. Drzewa korzenią się głęboko. Aby mogły się prawidłowo rozwijać, muszą rosnąć w próchnicznym podłożu.

Aby żywopłot z grabu był gęsty, na metrze bieżącym należy posadzić 4 ok. 80-centymetrowe rośliny. Sadzonki sadzi się do gruntu od połowy października do połowy listopada.  

Grab powinien być silnie przycinany dwa razy do roku. W sezonie letnim cięcie przeprowadzamy po okresie godowym ptaków, czyli mniej więcej po 15 czerwca. Kolejne cięcie wykonujemy pod koniec lutego, krzewy powinny być u dołu szersze (aby w przekroju przypominały trapez). Grab znosi nawet silne cięcie odmładzające.

Grab jest wykorzystywany na żywopłoty, sprawdza się też jako oryginalny element krajobrazotwórczy.

Bujne nasadzenia z grabu zwyczajnego stwarzają ptakom dogodne warunki do życia i rozmnażania.