Więcej o roślinie poniżej:

Buk zwyczajny (Fagus sylvatica)

kategoria:  drzewa

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  do 40 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny, zasadowy, kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona, purpurowa, żółta, biało-zielona

barwa kwiatów:  żółta

pokrój: drzewiasty, kolumnowy, płaczący, krzewiasty

okres kwitnienia: kwiecień-maj

wysiew: jesień

rozmnażanie: siew, szczepienie

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  żywopłoty, rabaty, parki

tempo wzrostu:   zależy od odmiany

Buk zwyczajny jest najczęściej spotykanym gatunkiem z rodzaju Fagus. Choć nie jest popularnym drzewem ogrodowym (dojrzały okaz potrafi osiągnąć 40 m), jest cenionym gatunkiem żywopłotowym. Buk jest podatny na cięcie, ma gęste i długo utrzymujące się ulistnienie (liście utrzymują się przez całą zimę, do czasu, aż wiosną pojawią się nowe). 

Buk zwyczajny jest gatunkiem szybko rosnącym, w zależności od klimatu i odmiany do 50 cm rocznie. Drzewa bardzo dobrze znoszą cięcie, można im nadać praktycznie każdą wielkość. Buk ma jajowate, odrobinę błyszczące liście.

U formy matecznej są one zielone, u odmian mogą mieć różne wybarwienie. U odmiany ‘Purpurea’ liście są ciemnoczerwone. Owoce buka, nazywane bukwią, są smaczne, surowe jednak są niejadalne.

Buk toleruje zarówno słońce, jak i półcień, preferuje lekko wilgotne, żyzne, przepuszczalne podłoże.

Buka zwyczajnego można sadzić od października do kwietnia, najlepiej jednak, jeśli wybierzemy termin jesienny. Podłoże trzeba solidnie spulchnić, po sadzeniu rośliny obficie nawadniamy. 

 

Pędy przycinamy wiosną, przed rozwinięciem się młodych pąków, później dopiero w lipcu/sierpniu. Buk może być atakowany przez wełnowce, jednak szkodnik ten nie jest dla rośliny groźny. Buk bardzo źle adaptuje się w ubitym podłożu. 

Bukowy żywopłot może mieć różną wysokość. Tego rodzaju nasadzenia były zakładane już w ogrodach barokowych.

Żywopłot powinien mieć przekrój trapezoidalny. Dzięki temu promienie słoneczne będą docierały także do dolnych części roślin.