Marzeniem niemal każdego właściciela ogrodu jest spędzanie jak najwięcej czasu w swojej zielonej oazie spokoju. Pragnienie to jest możliwe do spełnienia, jeżeli urządzimy specjalne miejsce – kuchnię i jadalnię na wolnym powietrzu. Tu można nie tylko spożywać posiłki, ale także je przygotowywać.

Już przechodząc przez centrum ogrodnicze, zauważamy nowy trend. Oprócz klasycznych grilli oferowane są tu całe kuchnie, często wraz z lodówkami i zmywarkami. Pokój pod chmurką można wyposażyć w przypisane raczej pomieszczeniom domowym kanapy, dywany i oświetlenie, oczywiście w wersji odpornej na kaprysy pogody. Wybudowana przez fachowca kuchnia plenerowa stwarza wiele możliwości wykorzystania, ale nie jest zbyt tania, co skutecznie zniechęca niejednego właściciela ogrodu. Jej urządzenie można jednak realizować samodzielnie krok po kroku.

Pojedyncze sprzęty w atrakcyjnych cenach, jak np. zlewozmywak czy kredens z blatem roboczym, znajdziemy w różnych sklepach. Do tego grill – i oto gotowe jest podstawowe urządzenie jadalni. Potem stopniowo uzupełniamy wyposażenie kącika biesiadnego. Ścianki osłonowe utworzą regały służące do przechowywania talerzy, szkła i sztućców. Grill możemy zastąpić kominkiem z piekarnikiem, w którym można nawet upiec pizzę.

Do nostalgicznej aranżacji będzie doskonale pasowała kupiona na targu staroci kuchenka węglowa. Nie musi pełnić swojej rzeczywistej funkcji. Przykryta blatem, będzie stanowić stylowe uzupełnienie kuchennej aranżacji.

Wieczorem stół oświetlają lichtarze i zawieszone wyżej lampiony. Ciekawe efekty zapewniają lampy punktowe, czyli oświetlające pojedyncze rośliny. Montujemy je poziomo w gruncie lub w oczku wodnym. Możliwości jest wiele. Ważne, aby jadalnię pod chmurką otaczała pełna uroku atmosfera, która zapewni przyjemne spędzanie czasu.             

 

Propozycje redakcji na jadalnie na świeżym powietrzu

Salon na wolnym powietrzu

Ten narożnik ogrodu przypomina nowocześnie urządzony pokój, w którym ładnie przygotowany stół zaprasza na kulinarne rarytasy i przyjemne spotkania towarzyskie. Niebieska ściana z biało kwitnącym powojnikiem wygląda jak okryta barwną tapetą. Wypływająca z niej kaskada wody trafia do zbiornika, który może także służyć do chłodzenia napojów.

Drugą ścianę przykrywają drewniane listwy, a na ich tle zielenią się prostokąty grabu. Nawierzchnię kącika tworzą duże płyty betonowe. Na wąskich rabatach pod ścianami rośnie jasnozielony wilczomlecz, a nad nim górują kuliste kwiatostany czosnku ozdobnego.

 

 

Zaciszny kącik jadalny

Na aranżację przytulnego zakątka złożyły się starannie dobrane przedmioty w różnych stylach, np. stary żyrandol na świece czy wysłużona emaliowana kuchenka węglowa. Żyrandol zawieszono na naprężonej linie. Na niej suszą się także wiązki świeżych ziół. Płyta kuchenki może służyć jako podręczny stolik. Ze skrzynek po winie powstały półki na ścianę i miniaturowe rabaty.

Kącik osłania wysoki mur przykryty dekoracyjnymi dachówkami i ozdobiony kilkoma łatami z prostokątnych kamieni. Stół z drewniano-metalowymi krzesłami ustawiono na okrągłej powierzchni utwardzonej szarym grysem. Na rabatach przy ścianach rosną przywrotnik, szałwia i rozplenica, a także róże i powojniki oplatające ażurowe kolumny.