Cyklamen dyskowaty

Cyclamen coum – wśród kilku ogrodowych gatunków cyklamenów, z których większość kwitnie jesienią, tylko ten jeden zakwita wczesną wiosną. Przy łagodnej zimie pierwsze kwiaty mogą pojawiać się już w styczniu, kolejne rozwijają się aż do marca-kwietnia. Kwiaty, jak przystało na cyklamen, mają odgięte do tyłu płatki w różnych odcieniach różu. Ich kształt jest zaokrąglony, co wyraźnie różni je od pozostałych gatunków. Po kwitnieniu pojawiają się młode, okrągławe, zawsze zielone liście z wyraźnym rysunkiem, który jest dodatkową ozdobą rabaty. Rośliny nie są w pełni mrozoodporne, dlatego w chłodniejszych regionach lepiej okrywać je na zimę.

 

Groszek wiosenny

Lathyrus vernus to nasz chroniony gatunek o delikatnych 30-cm pędach. Kwiaty pojawiają się w kwietniu i maju. Ich barwa jest jaskrawopurpurowo-fioletowa, ale można także spotkać odmiany o kwiatach jasnoróżowych lub białych.

 

Mertensja wirginijska

Merstensia virginica – pełne uroku rośliny o wzniesionych pędach zakończonych zwieszającymi się kwiatostanami rozkwitającymi w kwietniu i maju. Trąbkowate kwiaty długości około 2 cm są różowofioletowe w pąku, a niebieskie po rozwinięciu. Niezakłócony wzrost (brak zabiegów mechanicznych) sprawia, że mertensia rozrasta się w łany i wygląda bajkowo. W chłodniejszych regionach rośliny powinny zimować pod przykryciem, np. pod opadłymi liśćmi.

 

Ułudka wiosenna

Omphalodes verna – niska okrywowa bylina, dorastająca do 20 cm. W marcu i kwietniu pojawiają się kwiaty zebrane w luźne grona. Ich niebieski kolor i białe oczko sprawiają, że rośliny do złudzenia przypominają niezapominajki. Ułudka wiosenna jest wystarczająco mrozoodporna do uprawy w całym kraju.

 

Jagodowiec wielkokwiatowy

Uvularia grandiflora – ta niezwykła bylina o krótkim zwartym kłączu wyróżnia się kilkoma intrygującymi cechami. Na charakterystycznych, łukowato wygiętych cienkich łodygach „nanizane są” duże jasnozielone liście – łodyga niejako przerasta przez blaszkę liściową. W kątach liści wyrastają zwieszające się kwiaty. Długie żółte płatki są charakterystycznie skręcone. Kwiaty pojawiają się w kwietniu i maju. Rośliny tworzą atrakcyjne kępy dorastające do 70 cm wysokości.

 

Trójlist siedzący

Trilium sessile – bardzo oryginalna i urodziwa bylina o krótkich (do 40 cm), wzniesionych pędach zakończonych okółkiem trzech dużych marmurkowatych liści. Wiosną w miejscu wyrastania liści rozwija się jeden kwiat o trzech wyprostowanych płatkach w kolorze czerwonobordowym.

 

 

Marzanka (przytulia) wonna

Galium odoratum to nasza rodzima bylina leśna. Rozrastając się za pomocą korzeniących się pędów, szybko tworzy atrakcyjne kobierce. Drobne liście tego gatunku zebrane są w okółki, jednak w szczycie kwitnienia trudno je dostrzec zza tysięcy drobnych białych kwiatów o czterech płatkach. Ten gatunek przytulii idealnie sprawdza się jako roślina okrywowa, zasłaniając miejsca z przekwitającymi już cebulowymi.

 

Serduszka kapturkowata

Dicentra cucullaria to jeden z mniej znanych gatunków tego rodzaju. Z podziemnych bulwek wyrastają dekoracyjne pierzaste liście. W kwietniu i maju ponad nimi ukazują się grona białych kwiatów z charakterystycznymi „rogami” i jasnożółtymi „sercami”. Po kwitnieniu część nadziemna serduszka kapturkowatego zamiera. Wszystkie wymienione wyżej rośliny najlepiej czują się na stanowiskach cienistych lub półcienistych ze świeżą, próchniczną glebą.