Więcej o roślinie poniżej:

Ułudka wiosenna Omphalodes verna
kategoria:  byliny
stanowisko:   słońce, półcień
wysokość:  20-30 cm
mrozoodporność:  do -20°C
odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy
preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna, zasobna w wapń
podlewanie:  dużo
barwa liści/igieł: zielona
barwa kwiatów:  niebieska, biała
pokrój: wzniesiony
okres kwitnienia: kwiecień-maj
wysiew: jesień, wiosna (po stratyfikacji)
rozmnażanie: podział kęp, siew, odrosty korzeniowe
trwałość liści:  sezonowe
zastosowanie:  rabaty, roślina okrywowa, skalniaki
tempo wzrostu:   szybkie
 

Ułudkę można spotkać w lesie, ma ładne liście i kwiaty przypominające niezapominajki. Dobrze prezentuje się w miejscach zacienionych, rozjaśniając je odcieniami niebieskiego z białym oczkiem, a niekiedy nawet fioletoworóżowego. Rzadkością jest odmiana ‘Alba’ o kwiatach białych. Ułudka kwitnie od końca marca do maja i jest bardzo cennym źródłem nektaru dla trzmieli, pszczół i innych owadów.

Bylina tworzy rozłogi, za pomocą których nasadzenie szybko przemienia się w gęsty zielony kobierzec grubości około 25 cm.

Ułudka czuje się najlepiej na stanowiskach lekko zacienionych, w umiarkowanie wilgotnym, próchnicznym podłożu. Idealne są miejsca pod koronami drzew i krzewów.

Najprościej można rozmnożyć ułudkę przed podział jesienią. Możliwy jest też bezpośredni siew do gruntu lub donic.

Jeśli posadzimy ułudkę wiosenną na odpowiednim stanowisku, roślina nie musi być praktycznie ani podlewana, ani zasilana. Interweniować powinniśmy w zasadzie tylko wtedy, gdy bylina zbyt silnie się rozrasta i zaczyna zagłuszać rozwój słabszych sąsiadów z rabaty. Rozłogi można wycinać za pomocą szpadla lub łopatki do przycinania krawędzi trawnika. Ułudka jest częściowo wiecznie zieloną rośliną, dlatego podczas zmiany liści suche należy usuwać.

Rośliny są ciekawym uzupełnieniem aranżacji z kwitnącymi wiosną magnoliami, jabłoniami ozdobnymi, tawułami i innymi roślinami drzewiastymi. Mogą być też uprawiane w zacienionych skalniakach lub jako obwódka zamykająca np. grupę paproci.

Odmiana ‘Grandiflora’ odznacza się wyjątkowo dużymi i ładnymi kwiatami. Odmiana ‘Elfenauge’ ma kwiaty koloru niebieskiego.