Więcej o roślinie poniżej:

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)

kategoria:  cebulowe

stanowisko:   półcień, słońce

wysokość:  10-20 cm

mrozoodporność:  do -30°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała

pokrój: wzniesiony, kępiasty

okres kwitnienia: luty-kwiecień

wysiew: wiosna

rozmnażanie: cebulki przybyszowe, siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, trawniki, balkony, kwiaty cięte, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Śnieżyca wiosenna rozkwita w marcu białymi pachnącymi kwiatami i jest jedną z najwcześniejszych wiosennych roślin kwitnących (czasem kwitnie nawet w lutym). W naturze występuje w lasach liściastych i na łąkach. Gatunkami blisko z nią spokrewnionymi są śnieżyca letnia Leucojum aestivum oraz Leucojum autumnale.

Cebulki śnieżycy wiosennej mają wielkość ok. 3 centymetrów. Liście są ciemnozielone oraz błyszczące. Pędy kwiatowe mają wysokość od 15 do 25 centymetrów i utrzymują się zwykle do kwietnia. Każdy pęd wydaje jeden, rzadziej dwa, białe dzwonkowate kwiaty, na wierzchołkach których są widoczne jasnozielone lub żółte wybarwienia. Po kwitnieniu obumierają także liście.  

Śnieżyca wiosenna preferuje półcieniste lub cieniste stanowiska w umiarkowanie wilgotnym, niewysychającym podłożu. W sprzyjających warunkach roślinki rozmnażają się przez cebulki przybyszowe lub z nasion.

Cebulki wysadza się do gruntu od sierpnia do września na głębokość około 10 centymetrów. Rozstaw cebulek w rzędach i między rzędami powinien także wynosić 10 centymetrów. Jesienią miejsce uprawy okrywamy wyściółką z liści.

Od tej chwili nie trzeba już podejmować żadnych dodatkowych czynności pielęgnacyjnych. Gdy rośliny zbyt silnie się rozrastają, wykopujemy je miejscowo z ziemi (w okresie spoczynku) i rozsadzamy w innych częściach rabaty lub ogrodu. 

Śnieżyca wiosenna prezentuje się najciekawiej w nasadzeniach grupowych. Bardzo efektownie wygląda w sąsiedztwie żywopłotów liściastych, a także nisko prowadzonych drzewek (również iglastych).

Spośród wielu propozycji aranżacyjnych godne polecenia jest zestawienie śnieżycy z żółtymi pierwiosnkami wyniosłymi.