Autorką tekstu jest dr Katarzyna Wróblewska

Dla wielu z nas kuchnia jest sercem domu. Tu pije się poranną kawę, przyrządza i spożywa posiłki, rozmawia. Nie wszystkie rośliny tolerują jednak specyficzny kuchenny „mikroklimat", panują tu bowiem szczególne warunki. Powietrze często przesycone jest ciężkimi tłustymi oparami, które wydostają się z garnków i osadzają na liściach, oraz sporą dawką spalin z kuchenek gazowych. Nierzadko kuchnie są niedoświetlone, a sytuacji nie poprawia fakt, że niemal każdy skrawek kuchennej podłogi i blatu musi służyć celom praktycznym.

Dla roślin pozostaje niewiele miejsca. Do dekoracji kuchni musimy wybierać najbardziej żywotne rośliny, odporne na niedobór światła i duszną atmosferę, ale równocześnie takie, które nie zajmą dużo miejsca. Powinny zmieścić się np. na parapecie okiennym, w rogu blatu, na półce.

 

 

Rośliny na stół

Rośliny, szczególnie te o ozdobnych kwiatach, mogą też stać na stole. Pamiętajmy, że rośliny należy trzymać z daleka od kuchenek, gdzie są narażone nie tylko na tłusty osad, ale także na okresowe uderzenia gorącego wilgotnego powietrza. Warto też do kuchni wybierać gatunki o gładkiej powierzchni liści, które dość łatwo można obmyć. Listę roślin przydatnych do uprawy w kuchni otwiera epipremnum złociste Epipremnum aureum, syn. Pothos aureus.

To pnącze o smugowanych liściach doskonale rozwija się nawet przy słabym oświetleniu. Chętnie korzysta też z dwutlenku węgla powstającego ze spalanego gazu. Rośnie silnie, ale jego wzrost łatwo można utrzymać.

Do uprawy poleca się zwłaszcza odmiany o interesującym zabarwieniu liści, np. cytrynowożółtą ‘Jade’ czy zielono-białe ‘Marble Queen’ i ‘N’joy’. Podobne wymagania ma zroślicha Syngonium podophyllum, która również występuje w wielu odmianach barwnych, między innymi o liściach brązowo-różowych. W kuchni z powodzeniem można też uprawiać zielistkę Sternberga o łukowato wygiętych liściach. Dodatkowym atutem zielistki są często kwitnące zwieszające się rozłogi, na których rozwijają się młode rozety.

Wyjątkowa odmiana zielistki

Szczególnie intrygującą odmianą zielistki jest ‘Bonnie’ o poskręcanych liściach. Inne, mało wymagające rośliny doniczkowe polecane do kuchni, to strzelista sansewieria gwinejska Sansevieria trifasciata, cieniolubna aglonema Aglaonema, skrzydłokwiat Spatyphyllum, figowiec pnący Ficus pumila i niższe odmiany figowca Benjamina F. benjamina.

Ciekawą propozycją do kuchni są również gatunki kwitnące. Niezawodne w uprawie są np. różnobarwne odmiany kalanchoe Blossfelda Kalanchoe blossfeldiana. Warto zwrócić także uwagę na wdzięczne eksakum pokrewne Exacum affine. Odrobinę koloru możemy też wprowadzić do kuchni wraz z różą chińską Hibiscus rosasinensis, cyklamenami Cyclamen czy grudnikiem Schlumbergera. W niektórych kuchniach dobrze mogą się poczuć bromelie, jak guzmania, Neoregelia czy Vriesea, a nawet storczyki, zwłaszcza najłatwiejsze w uprawie odmiany z rodzaju Phalaenopsis.