Nasadzenia na ścianie to jeden z najefektowniejszych sposobów eksponowania roślin pokojowych. Duże założenia tego typu często wykorzystywane są w wielu reprezentacyjnych miejscach. Jednak nawet w małych mieszkaniach można pionowo sadzić rośliny. Pomogą w tym różnego rodzaju rozwiązania: od najprostszych, czyli doniczek mocowanych do ściany, po specjalistyczne panele do obsadzania ścian lub tworzenia przepierzeń, często bardzo dekoracyjne.

Mogą to być panele przypominające wielodoniczki lub kieszonki z włókniny. Jeżeli nie mamy dostępu do takich rozwiązań, można wykorzystać pnącza, które w miarę wzrostu zakryją wolne przestrzenie między nimi. Szczególnie atrakcyjne jest połączenie roślin o różnej barwie.

Do takiej kompozycji warto wykorzystać gatunki z rodziny obrazkowatych Araceae, np. scindapsus pstry Scindapsus pictus, epipremnum złociste Epipremnum aureum, w tym odmianę ‘Neon’ o jaskrawożółtozielonej barwie, czy filodendron pnący Philodendron hederaceum z jego zielonobrązową formą Micans i dwubarwną odmianą ‘Variegata’, wszystkie mają bowiem podobne wymagania. 

Cennym dodatkiem będą też kolorowe odmiany zroślichy Syngonium, m.in. ‘Regina’ o różowych liściach, ‘Orm Nak Red’ o liściach czerwonoróżowych czy zielonobrązowa ‘Brocante’. Jeśli pędy będą zbyt długie, przycinanie przywróci kompozycji uporządkowany wygląd.