Pierwsze jednoroczne gatunki kwitnące można wysiewać do pojemników już od lutego i uprawiać na parapecie w mieszkaniu, ogrzewanym ogrodzie zimowym lub szklarni. Wiele z tych roślin to nie tylko ozdoby rabatowe, ale też doskonały materiał na bukiety. Malwy, nagietki, cynie czy chabry od zawsze gościły w wiejskich ogrodach i były wykorzystywane do przystrajania izb. Mimo upływu lat wciąż chętnie się je uprawia. 

Możliwości aranżacji roślin są nieograniczone – od kompozycji jednobarwnych (monochromatycznych) do wielobarwnych. Nasadzenia rabatowe mogą mieć postać wysepki na trawniku, wstęgi wijącej się pomiędzy ścieżkami lub wzdłuż budynku. Samo układanie bukietów to czysta przyjemność. Żeby pędy kwiatowe długo pozostały świeże, trzeba je ściąć w godzinach przedpołudniowych i od razu wstawić do letniej wody. Zabieg ten należy traktować w kategoriach higienicznych.

Dopiero po mniej więcej dwóch godzinach możemy usunąć niepotrzebne liście i ponownie przyciąć pędy (ukośnie). Dopiero wtedy przystępujemy do układania kwiatów. Warto podkreślić, że ścięcie pobudza wiele roślin do zawiązywania nowych kwiatów i bujnego krzewienia. Część kwiatów warto zostawić do przekwitnięcia, aby później zebrać nasiona.

Duże nasiona sieje się łatwiej

Niektóre gatunki letnie, np. nasturcja i słonecznik, mogą być wysiewane punktowo z uwagi na duże nasiona. W takim przypadku warto się zastanowić, czy nie lepiej wysiać je od razu do osobnych doniczek, np. torfowych doniczek pęczniejących. To bardzo praktyczny produkt. Suche doniczki mają postać krążków i są powleczone siateczką. Po podlaniu krążki pęcznieją i rosną, przyjmując formę walca. Krążki są wykonane ze sprasowanego torfu i zawierają wapń oraz składniki pokarmowe. Doniczki torfowe wsadza się  do gruntu razem z roślinami.

Doskonałym pomysłem na zbliżające się walentynki są modne w wielu krajach europejskich kartki pocztowe będące jednocześnie torebkami nasiennymi. Tak oto ukochana osoba otrzymuje w prezencie gotowy do wysiania bukiet. Kwiaty letnie kwitną jeden sezon i zwykle są jednoroczne. Zwykle, bo są i takie, które kwitną dopiero rok po wysianiu, czyli w istocie są dwuletnie.

Zaliczają się do nich m.in. fiołek ogrodowy (bratek), stokrotka pospolita, niezapominajka leśna, dzwonek ogrodowy. Nasiona roślin jednorocznych wysiewamy do gruntu w połowie maja. Umownym terminem są zimni ogrodnicy i zimna Zośka, która wypada 15 maja.