Kompozycje z kwiatów ciętych są częstą dekoracją wnętrz mieszkalnych i usługowych. Największą ich wadą jest krótka trwałość, zwłaszcza zimą, gdy pomieszczenia są ogrzewane. Znacznie dłużej zachowają się umiejętnie dobrane kompozycje z kwitnących roślin doniczkowych.

Wśród bogatej oferty gatunków doniczkowych znajdziemy rośliny pasujące do różnych dekoracji: od drobnych miniaturowych odmian, odpowiednie do dekoracji kuchennych stołów i parapetów, po rośliny znacznie okazalsze, dobrze sprawdzające się w reprezentacyjnych miejscach salonu, jadalni czy holu, np. na komodach i bufetach.

Do tej roli idealnymi kandydatami będą np. medinilla wspaniała Medinilla magnifica, anturium i wiele gatunków storczyków. Do niewielkich kompozycji można wykorzystać m.in. miniaturowe odmiany sępolii fiołkowej Saintpaulia ionantha, znanego i lubianego storczyka Phalaenopsis czy kalanchoe Blossfelda Kalanchoe blossfeldiana.

Kwitnące rośliny doniczkowe warto urozmaicić gatunkami o ozdobnych liściach, np. barwnie unerwioną fitonią Fittonia verschafeltii, a także wieloma gatunkami pillei i peperomii. Kompozycje zyskują też na urodzie, jeśli wzbogacimy je kwiatami ciętymi (które można wymieniać co jakiś czas) lub dodatkowymi elementami dekoracyjnymi, jak fragmenty korzeni, ozdobna kora czy gałązki pokryte porostami, o ile stosowane są z umiarem.

Naczynia też zdobią

Niezależnie od sposobu eksponowania, jednym z głównych elementów kompozycji jest piękne naczynie.  Można w tym celu wykorzystać typowe osłonki, ale także wazony czy dekoracyjne naczynia użytkowe, jak filiżanki, cukiernice lub wazy.

Właściwie pielęgnowane kompozycje mogą cieszyć oczy przez kilka tygodni. Kluczowe będzie dla nich zapewnienie dostępu do światła oraz utrzymanie właściwej wilgotności podłoża. Pielęgnacja będzie łatwiejsza, jeśli rośliny będą miały wysoką wilgotność powietrza i umiarkowaną temperaturę (z dala od źródeł ciepła, na przykład kominka).