Spis treści:

  1. Sylwetka kalanchoe
  2. Kalanchoe - stanowisko
  3. Kalanchoe - kwiat (galeria kolorów)
  4. Nawadnianie kalanchoe
  5. Nawożenie
  6. Kalanchoe - przesadzanie
  7. Rozmnażanie kalanchoe
  8. Ochrona
  9. Kalanchoe - jak przycinać?

Więcej o roślinie poniżej:

Kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana)

kategoria:  doniczkowe

stanowisko:   słońce

wysokość:  do 0,3 m

zimowanie: pomieszczenie, 14-18oC

odczyn gleby:  lekko kwaśny

preferencje glebowe: lekka, piaszczysto-próchnicza, przepuszczalna

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  czerwona, biała, żółta, różowa, pomarańczowa

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: wrzesień-kwiecień

wysiew: wiosna

rozmnażanie: sadzonki wierzchołkowe, siew

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  pomieszczenia, balkony, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Sylwetka kalanchoe

Kalanchoe jest sukulentem pochodzącym z Madagaskaru. Cechą charakterystyczną tej byliny są kwiaty, które w szczytowej części przypominają baldachogrona. Coraz modniejsze stają się formy o kwiatach pełnych, a także miniaturki. Ostatnie wyglądają bardzo oryginalnie, muszą być jednak częściej podlewane.

Kalanchoe - stanowisko

Kalanchoe lubi stanowiska jasne, rośliny nie powinny być jednak eksponowane w miejscach nasłonecznionych w godzinach przed- i wczesnopopułudniowych. Optymalna temperatura uprawy w warunkach letnich wynosi od 18 do 23°C, w warunkach zimowych – od 16 do 18°c.

Kalanchoe - kwiat (galeria kolorów)

Kwiat kalanchoe tworzy kwiatostany o kształcie baldachogronowym tworząc gęste skupiska. Występują w kolorze: czerwonym, różowym, białym, pomarańczowym lub żółtym. Roślina ma dość długi okres kwitnienia co sprawia, że jest rozpowszechnioną ozdobą domu, zwłaszcza w okresie zimowym. Jeżeli w domu znajdują się małe dzieci, należy roślinę położyć w miejscu trudno dostępnym dla nich. Partie kalanchoe są trujące, jeżeli zostaną spożyte.

Kalanchoe blossfeldiana w kolorze żółtym

Kalanchoe kwiat - zółty

Kalanchoe blossfeldiana w kolorze różowym

Kalanchoe kwiat - różowy

Kalanchoe blossfeldiana w kolorze białym

Kalanchoe kwiat - biały

Nawadnianie kalanchoe

Kalanchoe ma grube, mięsiste liście, w których gromadzi rezerwy pokarmowe, dlatego nie musi być podlewany ani często, ani też obficie. Po konewkę sięgamy dopiero wówczas, gdy powierzchnia podłoża jest całkowicie wyschnięta. Zimą podlewamy mniejszymi racjami wody.

Nawożenie kalanchoe

Sukulenty zasilamy co 2 tygodnie nawozem dla roślin kwitnących. Następuje to w okresie rekomendowanym od maja do sierpnia. Musi to być złożony nawóz dwuskładnikowy, który zapewni optymalny wzrost.

Kalanchoe - przesadzanie

Przekwitłe rośliny nadają się już tylko na kompost, gdyż bardzo trudno doprowadzić do ich ponownego zakwitnięcia. Kto chce spróbować, winien zaciemniać rośliny przez ok. 4 tygodnie po 14 godzin dziennie. Rośliny przesadzamy co 2 lata (wiosną) do nieznacznie większej doniczki.

Rozmnażanie kalanchoe

Kalanchoe możemy rozmnożyć poprzez sadzonki liściowe. Do tego procesu wybieramy zdrowe, jędrne liście o ładnym zielonym zabarwieniu. Pobieramy je, gdy doba światła słonecznego znacznie się wydłuży. Umieszczamy je w podłożu przepuszczalnym, najlepiej wymieszanym z piaskiem bądź perlitem. Istotne jest, aby nie przelać sadzonek liściowych, ponieważ gromadzą one wodę w liściach. W przeciwnym wypadku zgniją. Po około 4-5 tygodni, powinny pojawić się młode ulistnione pędy. Nie należy ich przykrywać folią, ze względu na oszczędną gospodarkę wodną.

Ochrona kalanchoe

Po przelaniu bryły korzenie zaczynają gnić. Woda musi być zatem racjonowana z umiarem. Liście rośliny są mięsiste i świetnie gromadzą wodę.

Kalanchoe - jak przycinać?

Aby wydłużyć okres kwitnienia, przekwitłe kwiaty kalanchoe wycinamy przy nasadzie najbliższego liścia. Tuż po kwitnieniu należy roślinę przycinać. Istotne jest, aby kalanchoe stała w dobrze nasłonecznionym miejscu w okresie zimowym w przeciwnym wypadku może dochodzić do wydłużania się kwiatostanów.

Pędy można skracać nawet o połowę. Nie można dostatecznie dobrze stwierdzić, co było ważnym czynnikiem, który sprawił, że zakupione kalanchoe utrzymały karłowaty wygląd. Najprawdopodobniej przyczyniły się do tego preparaty skarlające. W swoim naturalnym środowisku rozwija pędy i kwiatostany nierównomiernie, odmiennie niż jest to w przypadku tych kupowanych w hurtowniach ogrodniczych.