Spis treści:

  1. Charakterystyka
  2. Stanowisko
  3. Sadzenie
  4. Pielęgnacja

Charakterystyka

Kasztan  jadalny, Castanea  sativa, pochodzi z południowej Europy i Azji. Jest często mylony z popularnym  kasztanem, a  właściwie  kasztanowcem  uprawianym jako roślina ozdobna. Kasztan jadalny jest jednym z najsilniej rosnących drzew, które rodzi smaczne owoce, pojawiającym się w Polsce. Wysokość  dorosłych okazów  dochodzi  do około 15-20 metrów. Oprócz dostarczania jesienią wyśmienitych owoców, nie bez znaczenia jest także wartość ozdobna tych drzew. Niezwykłe są przede wszystkim ich liście: skórzaste, bardzo  długie  i  piłkowane, przebarwiają się jesienią na złoty kolor. Korona po kilku latach przybiera majestatyczny rozłożysty pokrój.

Stanowisko

Kasztan jadalny pochodzi z gatunku światłolubnego, natomiast preferuje stanowiska od słonecznych po półzacienione. należy pamiętać, ze musi być zapewniona ochrona przed wiatrem, wtedy najlepiej się rozwija. Gleba powinna być najlepiej przepuszczalna, próchnicza oraz wilgotna o zawartości pH od 4,5 do 6. Wymagania określone powyżej są niezbędne do prawidłowego wzrostu - idealnym kryterium jest także zawartość wapnia w glebie poniżej 20%. Jeżeli nie jesteś pewien, czy gleba w twoim ogrodzie jest odpowiednia do zasadzenia kasztana jadalnego, wystarczy wykonać analizę gleby, która pomoże w ustaleniu parametrów.

Sadzenie

Jeśli  chcemy  mieć  drzewo  kasztana w  swoim  ogrodzie,  najlepiej  kupić sadzonkę  w  renomowanych  szkółkach drzew i krzewów. Można również samemu pokusić się o wysianie nasion kasztana jadalnego. Uwaga – nie powinny być to jednak nasiona kupione w sklepach czy supermarketach.  Wyłuskane z zielonej okrywy orzechy najczęściej  pochodzą bowiem z cieplejszych rejonów Europy. Rośliny wyrosłe z takich nasion z Francji,  Włoch czy Grecji  nie  będą  dobrze rosły w Polsce, a to z powodu ich zbyt małej odporności na mróz. Lepiej poszukać w parkach i starych ogrodach odmian,  które dobrze  znoszą  nawet surowe zimy.

Można je wysiać od razu do gruntu, aby przez zimę przeszły proces dojrzewania do kiełkowania.  Część nasion wykiełkuje już  wiosną,  część  jednak  może  wzejść dopiero w następnym roku. Siewki rosną dość szybko i po dwóch latach można już je wysadzać na stałe miejsce. Opadłe z  drzew  zielone  i  kolczaste  owoce  na pierwszy rzut oka nie robią zbyt dobrego wrażenia. Jednak pod kłującą osłonką zwykle kryją się dwa, czasami trzy nasiona. Gdy owoce są dojrzałe, zielona osłonka sama pęka i nie ma problemu z wyłuskaniem nasion. Środek nasiona jest biały i twardawy, a cienka skórka brązowa.

Pielęgnacja

Przycinanie kasztana jadalnego nie jest konieczne, natomiast możemy wykonać cięcie ozdobne, aby uzyskać harmonijną sylwetkę rośliny. Wystarczy, aby wyprowadzić 4-5 gałęzi prowadzących, a następnie resztę zlikwidować. Formujemy koronę poprzez skrócenie bocznych pędów. To samo tyczy się także chorych i skrzyżowanych pędów, które zakłócają harmonię.

Głęboki system korzeniowy kasztana jadalnego sprawia, że wystarczy podlewanie dłuższe, większą porcją wody, niż regularne, powierzchowne potraktowanie. Dobrze znosi suszę, gdy w korzeniach jest dobrze zmagazynowana woda. Nie służy mu przelewanie oraz woda ostająca na powierzchni.

Tekst w części przygotowany w oparciu o materiały z magazynu Mój Piękny Ogród. Więcej ciekawostek ze świata ogrodów znajdziecie w miesięczniku Mój Piękny Ogród!