Tilandsja Tillandsia to rodzaj wielu bardzo oryginalnych gatunków roślin z rodziny bromeliowatych, mocno zróżnicowanych pod względem budowy, pochodzących z tropikalnych i subtropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej. Większość z nich to epifity, które porastają drzewa, mury, dachy, a w miastach nawet druty elektryczne.

Wodę i substancje pokarmowe pobierają przez liście, a krótkie i mocne korzenie służą im tylko do przytwierdzania się do podłoża. Do życia wystarczają im jedynie pył z powietrza i sporadyczne opady deszczu. Inne gatunki żyją w mniej lub bardziej wilgotnych lasach, gdzie są efektowną zieloną otuliną pni i gałęzi.

 

 

Jednym z ciekawszych gatunków jest tilandsja brodaczkowata  Tillandsia usneoides, która tworzy wiszące, nitkowate, zielonkawopopielate pędy z krótkimi siwymi liśćmi z drobnymi włoskami. Roślina nie ma korzeni, wodę wraz z pożywieniem pobiera włoskami z wody deszczowej i mgły. Wymaga dużej wilgotności powietrza i podłoża oraz wysokiej temperatury (zimą 15-18ºC).