Wandy Vanda to niezwykłe storczyki z południowo-wschodniej Azji. Są to ulubione rośliny króla Tajlandii, w kraju tym są też najliczniej produkowane. Do uprawy w mieszkaniach nadaje się wiele odmian pochodzących od wandy błękitnej Vanda coerulea. Ich wspólną cechą są duże, zebrane w grona kwiaty o charakterystycznym żyłkowaniu lub cętkowaniu.

Najbardziej znane są odmiany z kwiatami o wzorkach ciemnoniebieskich lub fioletowych, ale spotyka się też takie z kwiatami różowymi, czerwonymi czy żółte. Kwiatostany umieszczone są na dość długich i gęsto ulistnionych pędach.

Wandy są typowymi epifitami, tworzą długie korzenie pokryte welamenem − tkanką zatrzymującą wodę. W mieszkaniach również nie sadzi się ich w podłożu, lecz wiesza swobodnie, by zapewnić korzeniom przepływ powietrza. Korzenie są liczne i mogą wyglądać niesfornie, ale nie należy ich przycinać, bo niekorzystnie wpływa to na rozwój roślin. Jeśli zapewnimy wandom właściwe warunki wzrostu, rośliny będą kwitły nawet 3 razy w roku.

Wymagają dość jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego miejsca. Optymalna temperatura uprawy wynosi latem 24-30°C, zimą powinna być niższa (18-22°C). Podobnie jest z wilgotnością powietrza − latem powinna wynosić ok. 80%, a zimą ok. 50%.

Dzięki temu utrzymanie tych roślin w czasie, gdy powietrze jest w mieszkaniach przesuszone, staje się łatwiejsze. Wandy podlewamy, zanurzając ich korzenie w miękkiej (deszczowej lub przefiltrowanej) wodzie raz na kilka dni.