Gdy na zewnątrz panuje przygnębiająco szara jesienna pogoda, świeża zieleń w domu jest świetnym lekarstwem na zły nastrój. Rośliny liściaste potrafią zachwycić nas rozmaitością form. Jedne przypominają żywe rzeźby, inne bujnością i bogactwem liści wyczarowują aurę tropikalnej dżungli. Z łatwością możemy wybrać okazy pasujące do wyposażenia wnętrza, zgodne z naszym gustem i te, którym odpowiadają warunki wybranego miejsca w pokoju.

Zieleń roślin zadziwia różnorodnością odcieni. Niektóre liście lśnią mocną barwą igieł świerkowych, inne są delikatnie jasne, jak np. ledwo rozwinięte pióropusze paproci adiantum. Dodatkowe kolory zapewniają gatunki o wielobarwnych liściach, jak np. koleus lub niedośpian. Zieleń roślin pokojowych jest nie tylko piękna.

Przyglądanie się zielonym roślinom odpręża nasz organizm, uspokaja i poprawia nastrój.  Poza tym liście polepszają jakość powietrza. Wyparowują wodę, podnosząc jego wilgotność, wyłapują kurz i pochłaniają szkodliwe substancje, na przykład formaldehyd, unoszące się w zamkniętym pomieszczeniu.

Rośliny zielone możemy aranżować w najróżniejszy sposób. Pnącza, na przykład epipremnum i hoja woskownica, doskonale wyglądają w formie zielonych zasłon. Pustą ścianę możemy ozdobić paprocią niczym obrazem oprawionym w ramę. Nowością w kwiaciarniach jest sansewieria cylindryczna Sansevieria cylindrica, sukulent o liściach w formie spiczastych prętów. Splecione po kilka sztuk wyglądają jak dzieło sztuki.

Nasze zielone rośliny będą zdrowe i piękne, jeśli zapewnimy im odpowiednie stanowisko i pielęgnację właściwą dla gatunku. Najczęściej pochodzą one z lasów tropikalnych, dlatego lubią stanowiska jasne, ale nienasłonecznione, wilgotne powietrze i podłoże. Natomiast sukulenty wolą miejsca słoneczne i ziemię przesychającą między kolejnymi podlewaniami.