Zielistka

Ta roślinka jest bardzo łatwa w uprawie. Rośnie szybko, a do tego eliminuje takie substancje, jak styren, formaldehyd, czad oraz inne toksyny. Już jedna doniczka z zielistką poprawi jakość powietrza w mieszkaniu.

 

Sansewieria gwinejska czyli wężownica

Pochodzi z Afryki, ostatnio jest supermodna! Wytwarza spore ilości tlenu. Robi to także nocą, dlatego poleca się ją szczególnie do sypialni. Wężownica redukuje też ilość alergenów w powietrzu. Dobrze znosi czasowy brak światła i podlewania. 

 

 

Geranium czyli Anginka

Ten kwiatek był swego czasu hitem na szkolnych parapetach. Teraz znów wraca do łask. Geranium słynie przede wszystkim z olejku eterycznego, jaki wydziela. Słodki, cytrynowy zapach działa przeciwbakteryjnie, pomoże w chorobach górnych dróg oddechowych i odstrasza komary. 


 
Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to dość popularny kwiat doniczkowy. Nie wszyscy jednak wiedzą o jego unikalnych właściwościach. Otóż roślinka usuwa z powietrza niebezpieczne toksyny, czy substancje chemiczne jak trójchloroetylen lub formaldehyd. Sprawdzi się także w mieszkaniach palaczy.

 

Scheflera

Kolejny kwiat, z którym powinni zaprzyjaźnić się palacze. Świetnie pochłania szkodliwe związki znajdujące się w dymie tytoniowym. Potrzebuje co prawda sporo światła. Wystarczy mu jednak umiarkowane podlewanie.

 

 

Monstera dziurawa

Kwiat, który szczególnie ostatnio robi ogromną furorę w naszych wnętrzach. Piękne liście monstery rzeczywiście zachwycają. Kwiat oprócz walorów ozdobnych pochłania benzen, amoniak i formaldehyd.

 

Paproć 

Paprocie od lat znane są ze swych właściwości poprawiających jakość powietrza w naszych domach. Konkretnie jonizują je ujemnie. W efekcie nasze samopoczucie ulega polepszeniu, wzrasta wydajność i koncentracja. Pozytywnie wpływa to na nasze drogi oddechowe. O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim o regularnym podlewaniu. Paprotki nie mogą stać bezpośrednio na słońcu, tracą wtedy swój intensywnie zielony kolor. 

 

Bluszcz pospolity 

Działa jak filtr powietrza, tyle, że naturalny! Oczyszcza z niebezpiecznych dla naszego zdrowia substancji takich jak benzen, formaldehyd, ksylen. Bezproblemowy w pielęgnacji, wystarczy podlewać raz w tygodniu.

 

Gerbera Jamesona

Popularna w kwiaciarniach gerbera w wersji doniczkowej usunie z powietrza trichloroetylen (częsty składnik środków piorących) oraz benzen. Do tego pięknie i długo kwitnie. Tej roślince należy zapewnić odpowiednią dawkę światła, źle znosi zacienienie.