Długodystansowcy

W uprawie kaktusów nie da się (prawie) popełnić błędu. To bardzo cierpliwe rośliny, które znoszą z wielką wyrozumiałością także poważniejsze przewinienia w pielęgnacji. Sukulenty wystarczy podlewać co 1-2 tygodnie, są zatem idealną propozycją dla zapominalskich.

W tym nasadzeniu pojawiają się obok kaktusa także tzw. żywe kamienie, tu reprezentowane przez gatunki z rodzaju Lithops oraz faukarię Faucaria tigrina.

 

Paproć o posągowych kształtach

Kto choć raz spotka się z tą rośliną, już na zawsze zachowa ją w pamięci. Nazwa łacińska Platycerium jest trudna do zapamiętania, jednak już zwyczajowa nazwa polska: łosie rogi natychmiast wpada w ucho. Paproć ta wytwarza dwa rodzaje liści.

Jedne są duże i przypominają łosie rogi, drugie są małe i służą roślinie do przytwierdzenia się w podłożu. Rośliny można nawadniać poprzez doniczkę wstawioną do letniej wody (zimą nawadniamy mniej więcej co 10 dni).

 

Natchnienie artystów

Jeśli masz duszę artysty, wykreowanie podobnej aranżacji nie sprawi ci najmniejszego kłopotu. Stary wazon z odręcznie malowanymi wzorami nadaje aranżacji osobistą nutę. Bardzo malowniczo prezentuje się hibiskus chińska róża. Ten egzotyczny krzew kwitnie przez cały rok w wielu kolorach tęczy. Jego kwiaty mogą być jedno- lub wielobarwne. Latem należy go zasilać co tydzień, zimą co dwa tygodnie.

Gwiazdy jednego sezonu

Przykładów zastosowań dla ciętych gatunków jednorocznych można znaleźć bez liku, od prostych bukietów, po bogate wiązanki. Materiałów do kompozycji nie powinno zabraknąć ani w przydomowym ogródku, ani na działce. Doskonale sprawdza się dalia (dostępna w wielu odmianach). Jej kwiaty utrzymają się w wazonie długo, jeśli pęd będzie codziennie podcinany. Zamiast wazonu można z powodzeniem wykorzystać na przykład stare butelki.