Czy warto budować altankę?

Zdecydowanie! Altana szybko staje się głównym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi, zabaw z dziećmi, wieczornego relaksu, a także miejscem pracy z laptopem w ręku. W środku możemy ustawić wygodne leżaki, kanapę, fotele, wygodne pufy lub szezlong - w zasadzie w altanie można ustawić wszystko to, chcielibyśmy widzieć w domowym salonie. Niektórzy idą o krok dalej i układają na podłogach tkaniny i nigdy nie wchodzą do środka w butach. Z zupełnie innej strony natomiast: altana  może być  jedynie miejscem naszych prac ogrodowych, gdzie ustawimy stół roboczy i gdzie będą znajdowały się nasze narzędzia ogrodnicze. Inny pomysł na altanę to kuchnia polowa, w której można grillować przy kominku i przyrządzać wspaniałe potrawy, które na świeżym powietrzu smakują zupełnie inaczej.

Tak naprawdę to, jaki charakter przybierze altana, zależy tylko od nas. Istotne jest, aby projekt altany i materiał, z jakiego zbudowana jest jej konstrukcja i dach były adekwatne do jej późniejszego przeznaczenia. Poniżej podpowiadamy kilka pomysłów na altankę ogrodową.

 

Altana latem staje się głównym miejscem spędzania czasu. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu, aby wybrać odpowiedni model. Na zdjęciu: drewniana altana Francuska o powierzchni 12,5 m². Sprzedawana w formie surowych desek gotowych do złożenia wg. dołączonej do zestawu instrukcji.

 

Jakiej wielkości powinna być altanka?

Budowa standardowej altany nie wiąże się z koniecznością ubiegania się o pozwolenie na budowę (ale na miesiąc przed rozpoczęciem prac należy zgłosić ten fakt do urzędu gminy lub miasta). Przepisy mówią, że na każde 500 działki mogą przypadać łącznie dwie konstrukcje takie jak altany, wiaty lub domki ogrodowe, z których każdy nie może mieć powierzchni większej niż 35 . Jeśli chcemy używać altanki wyłącznie do celów rekreacyjnych, a do środka wstawić jedynie stół z krzesłami, kominek lub zestaw mebli wypoczynkowych, wówczas nie będziemy potrzebowali altany o wymiarach boków 2 m x 2 m, 2 m x 3 m lub 3 m x 3 m. Osoby, które chcą dodatkowo w altanie przechowywać rowery, kosiarki, gokarty i inne sprzęty, decydują się na altany większe: na przykład takie o szerokości 5 m.

Zamknięta czy otwarta?
Od czego zacząć poszukiwania altany? Specjaliści ze sklepu Ogrodosfera, zajmującego się dystrybucją gotowych altan drewnianych i metalowych proponują, aby na początku rozważyć, czy altana, która ma znaleźć się w naszej ogrodzie, powinna być zamknięta, czy otwarta. Dopiero później należy rozpatrzeć kwestię materiałów, z których ma być zbudowana jej konstrukcja.Niestety, często klienci wybierają altany emocjonalnie, zwracając jedynie uwagę na to, co im się najbardziej podoba. Natomiast kiedy altana zostaje już zamontowana w ogrodzie, okazuje się nierzadko, że w praktyce nie odpowiada ona sposobowi, w jaki najchętniej domownicy spędzają czas ani nie pasuje do otoczenia ogrodu” – mówi specjalista ds. sprzedaży ze sklepu Ogrodosfera. Jeśli chcemy uniknąć takiej sytuacji, sprawdźmy jak konkretny typ altany sprawdza się w ogrodach podobnych do naszego. Doskonałym źródłem informacji może być po prostu Internet.

Otwarte modele sprawdzą się doskonale tam, gdzie altanę buduje się głównie po to, aby zadaszyć stół ogrodowy z krzesłami. Konstrukcja altany otwartej opiera się na czterech słupach nośnych. Dzięki temu, że nie ma tutaj ścianek bocznych, wszyscy biesiadnicy mają ułatwiony dostęp do środka. Altany otwarte mogą być drewniane: wówczas często ich słupy występują w formie kratownic, wdzięcznie nadających się do obsadzenia kwiatami, a dachy zbudowane są z materiałowych daszków. Zadaszenie równie dobrze może być drewniane: wówczas stelaż z desek pokrywany jest papą, gontem bitumicznym lub, co jest ostatnio modne: strzechą.

 

Altana otwarta Ewa. Konstrukcja i dach wykonane są z zaimpregnowanego drewna sosnowego. Na dachu ułożono poszycie z gontu. Wymiary: 3mx3m.

 

Altany otwarte mogą też przybierać formę otwartych pawilonów metalowych, których poszycie dachowe i ścianki boczne stanowi materiał o dowolnej barwie (najczęściej poliestrowy). Pawilony tego rodzaju są lżejsze od altan otwartych drewnianych, nie są przytwierdzane do podłoża (altany otwarte drewniane często kotwi się na niewielką głębokość w ziemi). Są dużo tańsze od altan drewnianych, ale też niestety - dużo mniej trwałe. Alternatywą pomiędzy drewnianą altaną, a materiałowym pawilonem wspartym na rurkowej konstrukcji jest wiata otwarta zbudowana z solidnych profili aluminiowych, z poszyciem dachowym zbudowanym wypełnionym panelami poliwęglanowymi. 

  

Nowoczesna altana Palermo  z aluminiowym stelażem i dachem z paneli poliwęglanowych. Konstrukcja dachu zapewnia sprawny obieg powietrza. Altana dostępna jest w wersji do samodzielnego montażu

 

Ogrodowa altana z aluminiowym stelażem i dachem z paneli poliwęglanowych. Konstrukcja dachu zapewnia sprawny obieg powietrza. Altana dostępna jest w wersji do samodzielnego montażu.

Poliwęglan to materiał o strukturze kanalikowej, który zapewnia doskonałą ochronę przed deszczem, promieniami słonecznymi (nie ograniczając przy tym dostępu światła). Jest on jednocześnie odporny na uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez grad lub powiewy wiatru. Altany ogrodowe tego typu wyglądają niesamowicie estetycznie, zwłaszcza jeśli dołączymy do nich zwiewne moskitiery. Altana otwarta na zdjęciu, ze względu na swoja wagę, wymaga kotwienia w podłożu. Kupując produkt, warto wybrać tego producenta, który do zestawu dołącza elementy pomocne w kotwieniu całej konstrukcji w ziemi lub dzięki którym można przytwierdzić altanę do podłogi tarasowej.

Altany zamknięte, w przeciwieństwie do altan otwartych, mają przestrzeń ograniczoną ściankami lub balustradami, jak w przypadku widocznej na zdjęciu poniżej altance Amsterdam. Nie odbiera to im uroku -wręcz przeciwnie- można uznać, że cała uroda tego modelu opiera się na ażurowej balustradzie, która świetnie współgra z ogrodową zielenią. Efekt wieńczy dach, pokryty gontem, ze zdobioną więźbą. Sześciokątny układ altany sprawia, że w środku idealnie sprawdzi się okrągły przestronny stół i rozstawione wokół ławy. Przymierzając się do zakupu altany spróbujmy wejść pod nią i popatrzeć w górę. W przypadku tego modelu drewniany odeskowany dach sklepiający się nad osobami znajdującymi się w środku tworzy wyjątkowy, ciepły klimat, przywodzący na myśl skojarzenia z góralskimi chatami. 

Osoby, które poszukują w altanie możliwości stworzenia ogrodowego przytulnego zakątka na zimne wieczory, powinny poszukać modeli bardziej zabudowanych, ze ściankami. 

 

Częściowo zabudowana sześciokątna altana drewniana, model Hamburg. Drewno sosnowe, dach z desek (pokryty gontem), wysokość: 2m/2,7m. W zestawie dostępna drewniana podłoga i zestaw do kotwienia altany w podłożu.

 

Częściowo zabudowana sześciokątna altana drewniana, model Hamburg. Drewno sosnowe, dach z desek (pokryty gontem), wysokość: 2m/2,7m. W zestawie dostępna drewniana podłoga i zestaw do kotwienia altany w podłożu. 

Modele tego typu ochraniają przed deszczem, są idealne podczas deszczowych dni oraz na spotkania przedłużające się do późnego wieczoru. Oferta sklepów jest bogata w najróżniejsze wersje altan zabudowanych: mogą być zabudowane w całości, do których wchodzi się przez drzwi, jak również zabudowane częściowo, w których niektóre tylko ścianki stanowią jednolitą ścianę, reszta zaś może  być kratkowana lub półotwarta. 

Jak widać, pomysłów na altankę ogrodową może być wiele. Kupując altankę, należy przeanalizować, jak najbardziej lubimy spędzać czas w ogrodzie i czego nam w nim brakuje, a następnie kierować się tym, co nam się po prostu podoba. Jedno jest pewne: kupna altankę praktycznie nigdy się nie żałuje!