Drzewa i krzewy owocowe mogą wydawać zmienny plon, zależnie od tego, czy (i jak) są pielęgnowane i na jakim stanowisku rosną. Ważne są zwłaszcza dobre nasłonecznienie i przepuszczalne podłoże. Rośliny nie mogą na siebie wrastać (niczym rośliny żywopłotowe), dlatego tak ważne jest, by przed sadzeniem precyzyjnie określić rozstaw drzew i krzewów.

Dobrze jest znać rodzaj podkładki, bo to ona determinuje siłę wzrostu, wysokość plonu, jakość owoców. Dzięki podkładce odmiana szlachetna zyskuje silny system korzeniowy, pozwalający przetrwać jej także w mniej sprzyjających warunkach środowiskowych.

Doświadczenie pokazuje, że zwłaszcza drzewa sadzone są za gęsto. Dlatego najlepiej wybierać odmiany na podkładkach karłowych lub półkarłowych. Drzewa takie są łatwe w pielęgnacji, do tego owoce są praktycznie w zasięgu ręki. Drzewa na podkładkach silnie rosnących sadzi się w zasadzie tylko w dużych ogrodach.

Próby ujarzmienia takich drzew przez silne cięcie pędów przynosi skutek odwrotny do zamierzonego, bo powoduje bardzo silny przyrost młodych pędów.