1. Na zraz z wybranego zdrowego drzewa wycinamy tegoroczny zdrewniały pęd mniej więcej grubości ołówka. Najlepszą porą na okulizowanie jest okres między lipcem a sierpniem. Aby pęd jak najdłużej był świeży, do pracy należy przystąpić w godzinach porannych.

2. Z pozyskanego zrazu sekatorem usuwamy liście, pozostawiając części ogonków długości ok. 1 cm. Krótki fragment ogonka liściowego ułatwi później osadzanie oczka (pąka). W przeciwieństwie do szczepienia przez stosowanie, które powszechnie wykonywane jest zimą, do okulizacji nie potrzebujemy jednego zrazu na każdą podkładkę. Tutaj z jednego pędu możemy pozyskać wiele oczek.

3. Do szczepienia wykorzystujemy podkładkę posadzoną na wiosnę.

4. Podkładkę starannie oczyszczamy miękką szmatką. 

5. Nożem okulizakiem nacinamy pęd ok. 1 cm poniżej pąka i robimy proste płaskie cięcie w górę.

6. Z wewnętrznej strony płaskiego paska pędu ostrożnie wycinamy część drewna.

7. Oczko od wewnątrz jest widoczne jako niewielki punkt w dolnej części. Aby uniknąć zniszczenia, nie dotykajmy go palcami.

8. Na podkładce wykonujemy cięcie w kształcie litery T. Korę najpierw nacinamy poprzecznie na długości 2-3 cm.

9. Następnie rozcinamy ją pionowo wzdłuż pędu na długość ok. 3-4 cm.

10. Szpicem ostrza okulizaka ostrożnie odginamy korę na boki. Skórka łatwo oddzieli się od drewna, jeżeli poprzedniego dnia podkładkę mocno podlejemy.

11. W szczelinę między skrzydełkami kory wsuwamy przygotowane wcześniej oczko. Aby mocno siedziało w kieszonce, można je lekko przesunąć nożem w dół.

12. Wystający języczek kory odcinamy na wysokości poprzecznego nacięcia na podkładce.

13. Na koniec miejsce szczepienia owijamy opaską chroniącą przed wysychaniem i nadmierną wilgocią. Może to być rafia, folia ogrodnicza, specjalne łatki lub taśma kauczukowa. 

 

 

14. Szczepienie gotowe. Osłonkę, jeśli nie zwietrzeje, należy usunąć na wiosnę.

15. Młody pęd, wyrastający wiosną z zaszczepionego oczka, świadczy o tym, że letnie szczepienie zakończyło się sukcesem.  Aby roślina wszystkie siły przeznaczyła na rozwój nowych pędów, podkładkę ścinamy tuż nad miejscem szczepienia. Oprócz tego musimy regularnie usuwać dzikie pędy, wyrastające u nasady podkładki lub wyżej.

16. W lecie, czyli rok po szczepieniu, drzewko jest już dosyć okazałe. Nisko wyrastające boczne pędy można delikatnie wyciąć tuż przy pniu.

17. Przewodnik jabłoni warto przymocować do bambusowej tyczki plastikowym sznurkiem tak, aby pień był stabilny i rósł pionowo. Młode drzewo  w następnych latach można dowolnie kształtować, odpowiednio przycinając przewodnik, a także pędy boczne.