Już za kilka tygodni będziemy mogli rozpocząć szczepienie drzew owocowych. Jest to szczególny rodzaj szczepienia, które wykonujemy pod koniec zimy lub z początkiem wiosny. Termin przeprowadzenia tego zabiegu jest w tym przypadku niezwykle ważny, gdyż szczepienie to wykonuje się w okresie spoczynku roślin, a więc jeszcze zanim w roślinach zaczną krążyć soki. 

Do wykonania zabiegu szczepienia musimy mieć przede wszystkim materiał, na którym zaszczepimy odmianę szlachetną. Może to być dzika podkładka lub mało wartościowe drzewko już rosnące w ogrodzie. Równie istotny jest dostęp do dobrej odmiany, którą będziemy chcieli zaszczepić.

To właśnie z niej pobierzemy jednoroczne pędy, które posłużą jako zrazy do szczepienia. Z innych ważnych materiałów musimy zaopatrzyć się w nóż sadowniczy (szczepak lub okulizak) oraz maść sadowniczą, która przyspieszy gojenie się ran. 

Szczepienie wiosenne wykonuje się różnymi sposobami. Jednak w domowych warunkach najłatwiej wykonać je na drzewach już rosnących w ogrodzie. Jest ono szczególnie przydatne, gdy mamy drzewo, z którego nie jesteśmy zadowoleni. Polecanym sposobem jest „szczepienie za korę”. W tym celu ścinamy piłką pień lub wybraną gałąź drzewa. Rozpoczynając od miejsca odcięcia gałęzi, wykonujemy prostopadle kilkucentymetrowe nacięcie kory.

Po rozchyleniu brzegów nacięcia wkładamy ukośnie przycięty kawałek jednorocznego pędu odmiany szlachetnej. Następnie całość zasmarowujemy maścią sadowniczą i czekamy do wiosny, aż połączone elementy zaczną się zrastać. Aby założony zraz nie odpadł, całość można mocno związać sznurkiem.