Podlewanie

Nawadnianie drzew i krzewów jest niezbędne, gdy jest sucha wiosna i gdy mamy młode, dopiero co posadzone drzewa. Wokół pnia młodych drzewek warto zrobić niewielkie zagłębienie w ziemi, gdzie będzie zbierała się woda. Przy podlewaniu nie będzie spływała na boki, ale przesiąknie do korzeni. Nadmiar wody w glebie jest także problemem.

Gdy podłoże przez dłuższy czas jest nadmiernie uwilgotnione, zaczynają zamierać korzenie i drzewo ginie. Często już kilkudniowe zalanie korzeni powoduje wypadanie drzew. Aby odprowadzić część wody, można wykopać rowek od drzewa do miejsca niżej położonego, przez co osuszymy nieco teren.

Ściółkowanie

Prostym sposobem na ograniczenie wzrostu chwastów pod drzewami jest ściółkowanie podłoża. Wykorzystać możemy  ściółki naturalne, np. trociny, lub korę drzew. Odpowiednio gruba warstwa ściółki organicznej, zwłaszcza kory, wpływa korzystnie na wilgotność gleby. Można wykorzystać również ściółki nieorganiczne.

Najlepsza jest gruba agrotkanina w czarnym kolorze. Przepuszcza wodę, ogranicza parowanie i jest trwała. Rozłożona w jednym miejscu spełnia swą role nierzadko kilkanaście lat.

Nawożenie

Na wzrost drzew najbardziej wpływa nawożenie azotowe. Wykorzystać możemy saletrę lub mocznik. Równie ważne są pozostałe pierwiastki, zwłaszcza potas i fosfor. Aby zapewnić kompleksowe nawożenie, najlepsze jest zastosowanie nawozów wieloskładnikowych. Choć rośliny sadownicze nie mają dużych wymagań nawozowych, to na słabszych glebach wskazane jest coroczne nawożenie. Wszystkie nawozy wysiewamy równomiernie wokół pnia.