Spis treści:

 1. Podlewanie ogrodu o dużej powierzchni
 2. Podlewanie trawnika

Podlewanie ogrodu o dużej powierzchni

Pielęgnacja oraz podlewanie ogrodu przydomowego oraz działki typu ROD o większej powierzchni to zawsze duże wyzwanie. Należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie roślin oraz podwyższonych grządek. W przypadku mojej działki jest to dość nieregularna powierzchnia, na której można znaleźć niespodzianki w postaci nieregularnych rabat czy zasadzonych drzew.

W wielu testach redakcyjnych mieliście okazje już zobaczyć, że ogród jest ciekawy poprzez nietuzinkowe rozwiązania i rozmieszczenia. Im bardziej skomplikowany układ tym pewniejsze, że znajdzie się właśnie tutaj. Tutaj działa prawo natury - jeżeli dana roślina wyrosła w danym miejscu oznacza to, że to stanowisko jest najlepsze i nigdy nie staram się jej przesadzać.

W przypadku podlewania to także wyzwanie, gdyż należy zwrócić uwagę na odpowiednie zamocowanie czy ułożenie węża ogrodowego. Automatyczny bęben z wężem XL Fiskars jest dobrze dostosowany do większych powierzchni. Niewątpliwą zaletą jest zdecydowanie obrót o 360 stopni, co ułatwia poruszanie się z wężem ogrodowym po całej powierzchni działki.

Po wyjęciu z opakowania na pierwszy rzut oka ujawniła się ergonomiczna budowa oraz wspaniały schowek z zamykaną klapką, gdzie możemy przechowywać potrzebne złączki. W obracanej zabudowie znajdziemy 20 m wąż ogrodowy. Dodatkowo znajdziemy tam też wąż przyłączeniowy o długości 5 m. Funkcja automatycznego zwijania ułatwia pracę po skończonym podlewaniu.

Możemy pod spodem obudowy zauważyć miękkie podkładki, które doskonale spełniały swoją rolę. Zwiększały przyczepność nie tylko na nierównym podłożu czy trawie, ale także na kafelkach. Stabilny i gruby wąż sprawia, że mamy pewność, że przy drobnym nacisku czy kamieniu nie przedziurawi się.

W schowku znajdują się także: dysza zraszająca, uniwersalne przyłącze kranowe i nypel. To ułatwia przechowywanie oraz mamy pewność, że nie zgubimy potrzebnych elementów wyposażenia. Są zawsze we właściwym miejscu oraz pod ręką. Klapka schowka bardzo dobrze dostosowana jest do szybkiego otwierania i zamykania, bez konieczności siłowania się.

Podsumowując zalety:

 • Kompletny, gotowy do użycia zestaw do podlewania: zawiera wytrzymały wąż, bęben, dyszę zraszającą i przyłącza
 • Dowolne umiejscowienie i obrót o 360° umożliwiają swobodne podlewanie bardzo dużych powierzchni, a możliwość użycia w pozycji poziomej zapobiega przewracaniu się bębna
 • Miękkie podkładki zwiększają przyczepność do podłoża
 • Wąż ogrodowy o długości 20 m z funkcją automatycznego zwijania
 • Wąż przyłączeniowy o długości 5 m
 • Zintegrowany schowek do przechowywania akcesoriów zawiera: dyszę zraszającą, uniwersalne przyłącze kranowe i nypel
 • Uniwersalne przyłącze pasuje do kranów o trzech najbardziej popularnych średnicach
 • Nypel pozwala na szybkie łączenie i przedłużanie węży
 • W komplecie: 2 szybkozłącza 13 mm (1/2”) i 1 szybkozłącze ze stopem 13 mm (1/2”)
 • Całkowity zasięg 25 m
 • Uniwersalny rozmiar, kompatybilny z produktami innych producentów
 • Opcja montażu na ścianie (uchwyt sprzedawany osobno)

Podlewanie trawnika

Przy większych powierzchniach, gdzie w części znajduje się strefa wypoczynkowa z trawnikiem, bardzo ważne jest regularne podlewanie. Świetnie w tym przypadku sprawdził się Fiskars zraszacz oszczędzający wodę z metalową podstawa (L). W czasie innych prac ogrodowych w łatwy i przyjemny sposób mogliśmy ustawić odpowiedni zasięg podlewania. To znacznie oszczędza czas i wodę, potrzebną na zraszanie trawy.

Jedną z ważniejszych czynności związanych z pielęgnacja trawnika jest umiejętne i regularne podlewanie. Zraszacz o odpowiedniej długości pozwoli na lepszy zasięg kierowania strumienia wody. Funkcje pozwalają na dokładne sterowanie tak, aby nie zahaczać strefy działkowej sąsiada. Dodatkowym aspektem jest oczywiście świetna zabawa dla dzieci, które wręcz kochają bawić się w okolicach zraszacza.

Metalowa konstrukcja jest niezwykle stabilna i pozwoli na utrzymanie sprzętu w jednej pozycji. W przypadku wersji plastikowych czy z lekkiego materiału istniało ryzyko, że większy podmuch wiatru zmieni pozycję lub przewróci zraszacz. Przyłącza oraz wąż są kompatybilne i niezwykle łatwe w mocowaniu i ustawianiu.

Słup wody oraz ustawienie sprawia, że nie tworzą się kałuże wokół budowy zraszacza. Jest skonstruowany tak, aby móc dowolnie zaplanować strumień oraz wybrany przez siebie kierunek. To niezbędny sprzęt dla każdego ogrodnika, który liczy na równomierne podlanie trawnika. W tym czasie wykonując inne prace ogrodowe oszczędzamy czas oraz zapewniamy rozrywkę bawiącym się dzieciom.

Podsumowując zalety:

 • Technologia oszczędzająca wodę: mniejszy słup wody pośrodku zraszacza redukuje zużycie nawet o 20%, a także zapobiega powstawaniu kałuż wokół zraszacza
 • Łatwa regulacja zasięgu zraszania do 19 m, dla maksymalnej powierzchni nawadniania 17,5 x 19 m
 • Wytrzymała, metalowa podstawa zapewnia długą żywotność zraszacza
 • Wbudowany zawór spustowy i łatwy do czyszczenia filtr
 • Uniwersalny rozmiar, kompatybilny z produktami innych producentów