Kiedy i jak często należy podlewać?

Oczywiste jest, że roślinom niezbędna do życia jest woda. W okresie ich wzrostu i podczas upalnych dni potrzebują jej znacznie więcej.

Rabaty i grządki podlewam regularnie, najlepiej wieczorem, kiedy parowanie jest najmniejsze. Daje mi to gwarancję, że rośliny otrzymują odpowiednią ilość wody.

Niezastąpiona deszczówka

Najlepsza do podlewania jest deszczówka. Gdy pada, spływa z dachu garażu do beczki o pojemności 210 litrów. Nadmiar wody odprowadzany jest do studzienki przez rurę przy samej górze zbiornika. Całość zasłoniłam pergolą i skrzynią z powojnikami.

Tani system nawadniający

Do kranu przy beczce mam podłączone dwa węże. Ten poprowadzony przy ziemi nie potrzebuje dużego ciśnienia. Oszczędza nasz czas i wodę, ponieważ trafia ona od razu pod rośliny. Drugi wąż służy do napełniania wiadra, konewki lub do bezpośredniego podlewania ogrodu.

Montując wąż nawadniający, zaczęłam od ułożenia go pomiędzy roślinami i oznaczyłam żwirem jego przebieg. Następnie wykopałam wgłębienie na tyle duże, by nie uszkodzić węża mechanicznie i zapewnić roślinom odpowiednie nawodnienie. Specjalnymi bolcami przymocowałam go, aby się nie przemieszczał.

Wybór sprzętu i akcesoriów

Przy podlewaniu ważny jest sprzęt. Szczególną uwagę przy zakupie zwróciłam na wózek do węża, wąż, złączki, zraszacze i pistolet. Mają służyć mi przez lata, więc ich jakość musi być dobra.

Wszystkie złączki i zawory kompletuję z jednej firmy, ponieważ połączenie elementów pochodzących od różnych producentów może powodować nieszczelność instalacji.

Joanna Domańska

Więcej o ekologicznym i ekonomicznym podlewaniu ogrodu przeczytasz tutaj.