Termin sadzenia sadzonek winorośli nagokorzeniowych przypada na jesień i wczesną wiosnę. Dobrej jakości sadzonki mają 3-4 silne oczka i mocno rozwinięty system korzeniowy. Najwięcej korzeni powinno znajdować się 30-40 cm poniżej poziomu podłoża. Dzięki temu posadzone dość głęboko krzewy będą bardziej odporne na mróz i susze. Sadzonki z odkrytymi korzeniami przeważnie są tańsze i z nich zwykle zakładane są winnice.

Z kolei do uprawy amatorskiej często oferowany jest materiał doniczkowany. Sadzonki te produkowane są z krótkich odcinków 1-2-oczkowej łozy, które umieszcza się od razu w doniczkach, gdzie się ukorzeniają. Ukorzenianie przeprowadzane jest w szklarniach i tunelach foliowych. Sadzonki doniczkowane możemy wysadzać praktycznie przez cały sezon wegetacyjny, od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Przy jesiennym terminie sadzenia krzewy muszą być dostatecznie zdrewniałe. Nie warto przy wyborze sadzonek sugerować się pięknymi zielonymi liśćmi, ponieważ pierwszy jesienny przymrozek spowoduje, że i tak opadną. Bezpieczniejszym terminem sadzenia winorośli jest wiosna. Już pod koniec marca ziemia dostatecznie obsycha i można rozpocząć sadzenie krzewów w gruncie.

Sadzonki doniczkowane sadzimy na taką samą głębokość, na jakiej rosły w pojemniku. Aby nie wyłamać delikatnych pąków, z sadzonkami obchodzimy się ostrożnie. Po posadzeniu krzewy obficie podlewamy.