Przy okazji cięcia wiosennego, gdy nieco się ociepli, warto zrobić wiosenny przegląd drzew i krzewów owocowych. Chłodna pogoda i duża ilość opadów deszczu sprawiły, że drzewa przez wiele miesięcy narażone były na działanie niekorzystnych czynników. To właśnie zimą dochodzi do dużej ilości zakażeń drewna. Na starszych gałęziach, w rozwidleniach konarów i spękaniach kory często gromadzi się woda i dochodzi do zakażenia chorobotwórczymi grzybami lub bakteriami.

Szczególnie gatunki pestkowe, jak brzoskwinie, czereśnie lub śliwy, podatne są na porażenie przez patogeny. Gdy dojdzie do zakażenia, drzewa bronią się, wydzielając charakterystyczną lepką substancję podobną do żywicy. Wycieki żółtej lub pomarańczowej gumy, określane jako gumoza, są dla nas sygnałem, że zaczyna się niekorzystny proces, któremu trzeba przeciwdziałać. Najłatwiej wyciąć całe zakażone miejsce aż do zdrowej tkanki. Jeżeli guma wycieka obficie, gałąź wycinamy całkowicie.

Podczas cięcia drzew zwracamy uwagę także na wszelkie uszkodzenia mechaniczne spowodowane ciężkim śniegiem. Powstałe rany zabezpieczamy preparatami grzybobójczymi. Możemy wykorzystać specjalne środki w formie pasty lub płynu, które łatwo nałożyć na drewno. Wszelkie prace pielęgnacyjne związane z cięciem drzew wykonujemy w słoneczne i ciepłe dni.