Jabłoń rodząca smaczne, zdrowe owoce powinna rosnąć w każdym ogrodzie. Nawet dla najmniejszej działki bez trudu kupimy drzewko zajmujące niewiele miejsca, np. niskopienne czy kolumnowe, a owocujące obficie. Najlepiej sprawdzają się odmiany mało kłopotliwe, odznaczające się dużą odpornością na powszechnie występujące choroby, jak np. mączniak czy parch jabłoni. Będą one przez wiele lat rodzić zdrowe, pełnowartościowe owoce bez stosowania chemicznych środków ochrony.

Dzisiaj hodowcy coraz chętniej wracają do starych, dobrych odmian. Często nadają się one nie tylko do upraw sadowniczych, ale także do ogrodów jako drzewa przydomowe. Jabłonie ‘Boskoop’, ‘Gravensteiner’ (‘Grafsztynek’), ‘Cortland’ czy ‘Holsteiner Cox’ najchętniej są prowadzone w formie drzewek nisko- lub wysokopiennych. Bardzo mało miejsca zajmują drzewka niskopienne, szczepione na podkładkach średnio- lub słabo rosnących, o małej kulistej koronie, a także smukłe jabłonie kolumnowe. W ten sposób prowadzone są nie tylko nowe odmiany (‘Rubinola’), ale również cenne starsze, np. ‘Złota Reneta’. 

Jabłonie nie są roślinami samopylnymi. Oznacza to, że dobry plon zapewnia pyłek z kwiatów innej odmiany rosnącej w odległości możliwej do pokonania przez pszczoły. Pamiętajmy także, że owoce różnych odmian mogą znacznie różnić się wieloma cechami. Wczesne odmiany, jak np ‘Alkmene’ albo ‘Rubinola’ mają najlepszy smak tuż po zerwaniu z gałęzi, ale można je przechowywać tylko kilka tygodni.

Owoce odmian zimowych, m.in. bogatej w witaminę C ‘Rote Berlepsch’ osiągają pełną dojrzałość dopiero po 4 tygodniach od zbioru, ale za to przechowywane w chłodnej piwnicy zachowają świeżość i soczysty miąższ aż do lutego. Jabłka ‘Winter Banana’ – popularnej także dzisiaj odmiany z 1860 roku – zachowują delikatny bananowy aromat nawet do marca.

Jabłonie najlepiej sadzić jesienią lub na początku zimy przy suchej, bezmroźnej pogodzie. Ziemię na dnie wykopanego dla rośliny dołka należy dobrze spulchnić i wymieszać z kompostem. Drzewka w pojemnikach przed sadzeniem wstawiamy na 30 minut do wiadra z wodą. Górna powierzchnia bryły korzeniowej powinna znaleźć się wyżej nad gruntem na szerokość palca. Nie należy przykrywać jej ziemią. Drzewka z nagimi korzeniami moczymy w wodzie przez 6-12 godzin i natychmiast potem sadzimy.

 

 

Jakie odmiany dla alergików

Niektóre białka występujące w miąższu jabłek mogą powodować reakcje alergiczne po zjedzeniu surowego owocu, a czasem nawet po dotknięciu skórki. Stopień nasilenia reakcji alergicznej zależy od koncentracji substancji uczulających. Dotyczy to zarówno odmian nowych, jak i tradycyjnych. Zawartość białka alergizującego może się zwiększać podczas dłuższego przechowywania owoców. Alergikom nie zaszkodzą owoce odmian m.in. ‘Santana’, ‘Baya Marisa’, a niezalecane są odmiany ‘Gala’, ‘Jonagold’, ‘Braeburn’, ‘Golden Delicious’, ‘Red Delicious’.

 

Cenne owoce jabłoni ozdobnych

Jabłoń ozdobna jest bardzo wartościowym drzewem ogrodowym. Niektóre odmiany, np. ‘Red Sentinel’ są uniwersalnymi zapylaczami dla jabłoni wielkoowocowych. Na wiosnę dekoracyjne krzewy lub małe drzewa okrywają się niezliczonymi kwiatami. Drobne owoce zdobią gałęzie przez kilkanaście tygodni jesieni i zimy. Są jadalne i nadają się na przetwory. Pozostawione na pędach ratują wiele ptaków od śmierci głodowej.