Artykuł powstał przy współpracy ze Związkiem Szkółkarzy Polskich

Malus uprawia się ze względu na obfite kwitnienie i drobne, lecz wyjątkowo ozdobne owoce utrzymujące się na gałązkach długo po opadnięciu liści. Odmiany rajskich jabłoni różnią się pokrojem, barwą kwiatów i liści, wielkością i kolorem owoców, ich trwałością i odpornością na choroby. Tak duża różnorodność jest wynikiem licznych prac hodowlanych prowadzonych nad uzyskaniem jak najpiękniejszych i najwartościowszych form jabłoni ozdobnych.

 

 

Jabłoń ‘Ola’ jest jedną z ciekawszych odmian polskiego pochodzenia, polecanych zwłaszcza do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych i w zieleni osiedlowej. Odmiana ta została wyhodowana przez Jana Grąbczewskiego w podwarszawskiej Dąbrówce na początku lat 70. zeszłego stulecia. Drzewko charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu, tworzy ażurową, kulisto-spłaszczoną koronę i dorasta do 5 metrów.

Duże, pojedyncze, różowe kwiaty pojawiają się na początku maja. Kwitnienie jest bardzo obfite i trwa około 2 tygodni. Wraz z opadaniem pierwszych płatków na gałązkach rozwijają się czerwone liście, wcześniej ukryte wśród kwiatów. Ich barwa jest najpierw bardzo intensywna, ale z początkiem lata liście zielenieją. Purpurowoczerwone kuliste owoce osiągają średnicę do 3 cm, są trwałe i odporne na parcha jabłoni, utrzymują się na gałązkach aż do zimy.

Uprawa rajskich jabłoni

Rajskie jabłonie nie są trudniejsze w uprawie od tradycyjnych odmian owocowych. Najlepiej rosną na glebach żyznych i świeżych, umiarkowanie wilgotnych. Dobre warunki wzrostu jabłoni ozdobnych zapewnia podłoże piaszczysto-gliniaste. Rośliny wymagają dużo słońca, aby obficie kwitły i owocowały.

Rajskie odmiany jabłek

Sadzone w cieniu często chorują, przedwcześnie gubią liście i owoce. Kupując drzewka, warto zapytać, na jakiej podkładce zostały zaszczepione, bo od jej typu zależy siła wzrostu roślin. Na podkładkach karłowych lub półkarłowych drzewka osiągają mniejsze rozmiary, ale wymagają lepszego podłoża niż te szczepione na podkładkach silnie rosnących.

Owoce jabłoni ‘Ola’ nadają się na przetwory. Można je kandyzować,
wówczas zachowają swój ładny kształt i kolor. Kandyzowane jabłuszka są doskonałym dodatkiem do herbaty. Z jabłuszek można też przyrządzić aromatyczną konfiturę. Pozostawione na drzewie owoce są przysmakiem ptaków, m.in. kosów, drozdów, kwiczołów i jemiołuszek. Ostatnio coraz częściej można podziwiać gałązki z miniaturowymi jabłuszkami jako element bukietów i kompozycji florystycznych.