Słowo hippeastrum oznacza rycerską gwiazdę, czyli maczugę, jaką posługiwali się średniowieczni rycerze. Polska nazwa tej cebulowej piękności to zwartnica. Mało kto jednak, może poza fachowcami, ją tak nazywa. W powszechnym użyciu funkcjonuje też jako amarylis, choć Amaryllis to zupełnie inna roślina, bardzo podobna, ale jednak inna.

Naturalnymi siedliskami hippeastrum są sawanny i okresowo wysychające tereny leśne. Aby przeżyć zabójczą suszę, roślina przechodzi w fazę spoczynku, podczas której w ziemi pozostaje tylko cebula. Dopiero z nadejściem pory deszczowej pojawiają się świeże liście. Znając ten naturalny rytm, można z powodzeniem uprawiać te piękne rośliny w domu. Najważniejsze jest pozostawienie liści po kwitnieniu na odpowiednio długi czas.

W kwietniu lub maju, po ustąpieniu przymrozków, ustawiamy doniczkę na wolnym powietrzu, aby cebula mogła się wzmocnić i w zimie wznowić wegetację. Liście najlepiej obciąć dopiero wtedy, gdy zżółkną. Po ich usunięciu doniczkę przenosimy do pomieszczenia o temperaturze 15-18°C.  

 

Krok po kroku

1. Cebulę sadzimy tak, by była osadzona w gruncie mniej więcej do połowy grubości.

2. Przestrzeń między cebulą a ścianką wypełniamy substratem, dekorujemy mchem.

3. Do podstawki wlewamy nieco wody. Na początku podlewamy ostrożnie, bo przelanie cebuli może skończyć się jej zgniciem (podlewamy tylko do podstawki, nigdy z góry). Dopiero wraz z rozwojem pędu zwiększamy racje wody. Doniczkę ustawiamy na jasnym parapecie w pomieszczeniu o temperaturze 18-20°C.

4. Gotowe! Hippeastrum może pięknie ozdobić nasze mieszkania.

 

Warto wiedzieć

Możemy dość łatwo uzyskać własną odmianę hippeastrum. W tym celu przenosimy za pomocą pędzelka o miękkim włosiu pyłek jednej odmiany na znamię słupka innej. Po ok. 8 tygodniach dojrzewają nasiona, które można od razu siać.